Facebook ich zakázal a zmazal! Fotografie pôrodu v priesvitnej vani vyvolali búrlivé diskusie a rozdelili ľudí na dva tábory

Banana

Dnes už nie je ničím výnimočným, ak sa žena rozhodne pre pôrod doma, v prítomnosti manžela, chce si ihneď po narodení svoje dieťatko privinúť k sebe alebo je jej prianím rodiť vo vode. Či už zastávate „klasiku“ alebo ste otvorená novým možnostiam, nasledujúci príbeh vás iste upúta. Fotografie zhotovené počas pôrodu v priesvitnej vani, kde vidno každý detail, boli zverejnené na sociálnych sieťach a o pár hodín boli stiahnuté. Čo je tak poburujúce na prirodzenej súčasti našej existencie? Je už tento spôsob prezentácie narúšaním súkromia alebo na veci nevidíte nič zlé?

Článok pokračuje pod videom ↓

Marijke Thoen je meno fotografky z Belgicka, ktoré až donedávna ľuďom mimo tejto krajiny nič nehovorilo. Sympatická tmavovláska, ktorá sa profesionálne venuje foteniu práve pri pôrodoch, je na príchod malých človiečikov na svet už akosi zvyknutá. Na fotografiách, ktoré zverejnila na Facebook alebo Instagram, nevidí nič zlé, a predsa boli jej snímky z týchto sietí niekoľkokrát stiahnuté.

Jej účet na Facebooku dokonca dvakrát zablokovali. Najprv na deň, následne na 72 hodín. Marijke pritom zverejnila fotografiu toho najprirodzenejšieho a najsamozrejmejšieho aktu, akým je práve magický moment narodenia bábätka. Keďže mamička sa rozhodla pre pôrod vo vani, čo nie je ani v dnešnej dobe najbežnejšia metóda, vznikli skutočne jedinečné fotografie.

Pôrod prebiehal v Belgicku, v nemocnici v Ostende. Dobre vybavené zariadenie mamičkám ponúka možnosť rodiť do vody, čo je podľa mnohých zástancov šetrnejší a menej šokový spôsob príchodu na svet pre dieťa. Belgičania priviedli tento nápad do dokonalosti a vaňa, v ktorej pôrod prebieha je dokonca priehľadná, takže vás od pohľadu na zázrak života delí len číre sklo.

Mamička, ktorá je na snímkach zachytená, si priala, aby bol pri pôrode prítomný aj jej manžel. Mnohých ľudí ale pobúrilo, že na fotografiách je i „veľká sestra“ malého drobca, ktorá má len päť rokov. Dievčatko, ktoré so záujmom sleduje malé stvorenie vo vani, sa ale celého pôrodu nezúčastnilo, preto rodičia ani fotografka nevidia žiaden dôvod na paniku.

Päťročné dievčatko sa počas pôrodu hralo so starou mamou a ihneď po narodení jej malého bračeka sa naňho bežala pozrieť. Pred pôrodom absolvovala akúsi formu odbornej prípravy, takže vedela, čo ženu počas týchto chvíľ čaká. Ak teda ľudia argumentovali s traumou, ktorú by pôrod u malého dieťaťa vyvolal, sú na omyle.

Probably my favourite shot from last nights water birth 😍.. Big sister meets baby brother.. Ik deel er alvast nog eentje… Schitterend toch, alsof hij tegen zn grote zus zegt "oef wat was me dat zeg.." 🙂

Gepostet von Marijke Thoen Geboortefotografie am Mittwoch, 22. November 2017

Fotografka po vlne kritiky i nesúhlasu zo strany Facebooku stále nevidí, čo je na obsahu fotografií také strašné. Poburuje bradavka, ktorá žene vykúka, nahé telo matky alebo nebodaj pohľad na drobný zázrak života? To všetko je pre rodiacu matku, jej rodinu i fotografku len krásnym a magickým momentom, ktorý rodinu len viac utužil. Privítanie drobca či prvé stretnutie súrodencov na tomto svete považuje za prekrásny moment, ktorý stojí za to zverejniť.

Po celej kauze neskôr fotografka priznala, že Facebook jej fotografie neskôr dovolil zverejniť, funkciu jej účtu obnovil a dokonca sa jej prostredníctvom e-mailu ospravedlnil.

Ako vidíte celú situáciu vy? Ide podľa vás za prílišnú stratu súkromia alebo je to pre vás samozrejmá vec, ktorá by nemala byť nezmyselne ukrývaná?

Pozri aj: Týchto 5 vecí nikdy nehovorte vášmu dieťaťu. Môže to mať vážne následky na jeho psychiku

zdroj: babskeveci.sk (Jana), facebook.com