Je za tým úchylnosť jedného muža. Toto je dôvod, prečo ženy rodia prevažne poležiačky

Lucia Mužlová

Pôrod v polohe ležmo s nohami rozkročenými od seba, ktorým dodnes rodí väčšina žien, nie je tým najprirodzenejším pre telo rodičky. Napriek tomu sa táto poloha označuje ako bežná. Prečo sa však dostala medzi odporúčané lekárske postupy? Niektorí tvrdia, že je to kvôli tomu, aby mal medicínsky personál čo najlepší prístup k pôrodným cestám. Je na tom síce určite kus pravdy, no táto poloha má za sebou naozaj hrozivé pozadie.

V laických kruhoch sa čoraz viac ozývajú hlasy rodičiek i pôrodných asistentiek, ktoré ukazujú na nezmyselnosť všeobecnej zaužívanej polohy žien pri pôrode. V polohe ležmo ženy pociťujú neznesiteľný tlak na kríže a kostrč, spomaľujú sa kontrakcie a žena rodí proti prirodzenej gravitácii. V priebehu vekov, kedy ženy rodili prevažne samé, si skôr inštinktívne zvolili polohu v podrepe či na štyroch, ktorá im prirodzene pomohla priviesť dieťa na svet.

pixabay.com

Prečo si to teda komplikujeme? Všetko má na svedomí jeden panovník. Konkrétne Ľudovít XIV, ktorý bol otcom 22 detí. To, podľa neho, z neho robilo samozvaného odborníka na pôrody.

Dívať sa na trpiace ženy mu prinášalo uspokojenie

Na chvíľu sa vrátime do 17. storočia. Kráľ Ľudovít XIV (1638 -1715) mal o sebe poriadne vysokú mienku. Presadzoval silný absolutizmus, a preto mu nerobilo problémy vydať ani nariadenia na jedinú povolenú metódu pri pôrode. Dôvod mal na to čisto prozaický. Podľa štúdie mu robilo zvrátené potešenie pozerať sa na trpiace manželky či milenky, ktoré ležali na chrbte a snažili sa silou-mocou vytlačiť zo svojich útrob ďalšieho kráľovského potomka.

Ľudovít XIV zašiel až tak ďaleko, že nariadil túto metódu za jedinú povolenú pri pôrode, pričom trval na tom, aby sa úlohy „pôrodných babíc“ zhostili výlučne muži. Táto metóda sa uchovala dodnes. A ktovie, možno sa konečne dočkáme zmien a ženy budú môcť rodiť v polohách, ktoré sú oveľa prirodzenejšie než tá „Ľudovítova.“ Na tom sa ale budú musieť zhodnúť hlavne odborníci.

Pozri aj: Počas tehotenstva sa cítila zvláštne, no lekári hovorili, že je všetko v poriadku. Keď uvidela svoju dcéru, ostala v šoku

iflscience.com

Najnovšie články