Nemáte peniaze? Ak robíte jednu z týchto 5 chýb, tak sa vám ani nečudujeme

Lucia Mužlová

Jeden bohatý človek raz povedal: „Podarilo sa mi zbohatnúť, pretože peniaze neboli nikdy mojím hlavným cieľom.“ Dnes poznáme mnoho ľudí, ktorí začínali naozaj od nuly a podarilo sa im vybudovať obrovské svetové spoločnosti. Aké je však ich tajomstvo? Vedia niečo viac ako my, bežní ľudia? Celý život sa riadili týmito princípmi.

Získajte napäť peniaze za nákup

Stalo sa vám už pri platení v obchode, že by vám predavačka vrátila časť sumy, ktorú ste mali zaplatiť? Odpoveď bude pravdepodobne nie, pretože takto to v obchodoch nefunguje.

Počuli ste už o plnej peňaženke? Pokrok zjednodušil veľa vecí a jednou z nich je aj nakupovanie cez internet. Ak si radšej všetko objednáte online, aby ste nemuseli tráviť drahocenný čas v obchodoch, máme pre vás skvelú správu. Plná peňaženka vám ako jediná vráti peniaze za váš nákup a funguje to úplne jednoducho. Stačí si vyhľadať obchod, urobiť objednávku a klasicky zaplatiť. Po dokončení nákupu vám plná peňaženka pripíše časť sumy naspäť na váš účet a vy tak ušetríte rýchlo a jednoducho.

Viac o plnej peňaženke sa dočítate tu.

Málo sebakontroly

Neviete sa pri nakupovaní kontrolovať a máte pocit, že si musíte kúpiť všetko, čo je v zľave, prípadne všetko, čo vás osloví? Nebudete veriť, ale rovnaký problém má čoraz viac ľudí. V dnešnej konzumnej dobe ľudia jednoducho počujú na slovo „zľava“. Skúste viac nad svojimi nákupmi premýšľať, a ak chcete môžete otestovať môj jednoduchý trik, ktorý sa mi osvedčil. Ak je niečo, po čom veľmi túžim, napríklad nový kabát, zapíšem si to na tzv. „wish list“. Počkám niekoľko dní a potom si položím otázku, či ho naozaj potrebujem. Ak je odpoveď nie, viem, že to bol len obyčajný chvíľkový rozmar.

Povedzte „NIE“ stereotypom

Nie, miesto ženy nie je v kuchyni a nie, skutoční muži nemusia plakať. Toto všetko sú stereoptypy, ktorým veríme a brzdia nás v našom osobnom rozvoji. Je to práve túžba odlíšiť sa od ostatných ľudí, ktorá hnala aj slávne osobnosti ako Steve Jobs. Aj to je jedna z priorít, ktorá im pomohla zbohatnúť. Ak sa budete riadiť stereotypmi, môže byť pre vás ťažké prekročiť hranice k úspechu.

Nemíňajte za to, čo si môžete urobiť sami

Hovorím napríklad o tom, že takú pizzu si môžeme pripraviť a nemusíme ju nutne objednávať. Jedlo je niečo, čo budeme vždy potrebovať, no míňame naň naozaj veľa. Koľkokrát ste museli nejaký obed alebo večeru vyhadzovať, pretože jej bolo tak veľa, že sa nedojedla? Plytvanie jedlom, ale aj peniazmi naň je veľkým problémom. Skúste vynechať rodinné obedy v reštauráciách, večernú pizzu a radšej si naplánujte už v nedeľu, ako bude vyzerať vaše týždenné stravovanie. Budete mať prehľad v peniazoch, a aj v tom, čo dávate do tela.

Neberte peniaze ako niečo prvoradé

Skúste sa zamyslieť nad citátom, ktorý sme uviedli v úvode. Nad peniazmi sa nezamýšľajte príliš veľa a príliš často. Áno, život niečo stojí, ale peniaze by nemali byť prioritou. Mnoho výdavkov nám prináša len krátkodobé potešenie, radosť, ktorá pominie. Urobte si zoznam, podľa ktorého si určíte, kde ušetriť môžete a kde nie. S peniazmi je to ako s drogami. Keď ich začnete míňať a doprajete si, v krátkej dobe zistíte, že ste všetko stratili. Nielen financie na letnú dovolenku, ale aj chuť žiť a radovať sa z maličkostí.

Lucia

1
Komentovať