V roku 2024 sa zvyšuje hneď niekoľko dávok. Mnohé narastú o desiatky eur, pozrite si kompletný prehľad

TASR

Foto: unsplash/TASR

V budúcom roku budú poistenci dostávať zo Sociálnej poisťovne (SP) vyššie maximálne sumy nemocenských, materských, tehotenských a ošetrovných dávok. Vyplýva to z každoročného zvýšenia všeobecného vymeriavacieho základu a maximálneho denného vymeriavacieho základu, z ktorého sa nemocenské dávky vypočítavajú. Informoval o tom vo štvrtok hovorca SP Martin Kontúr.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikne v období od 1. januára do 31. decembra budúceho roka, denný vymeriavací základ, pravdepodobný denný vymeriavací základ a úhrn denných vymeriavacích základov alebo pravdepodobných denných vymeriavacích základov nesmú byť vyššie ako približne 85,74 eura,“ uviedol Kontúr s tým, že pravdepodobný denný vymeriavací základ bude v tomto období asi 21,73 eura.

Zvyšuje sa nemocenské

Ak sa poistenec stane v nasledujúcom roku dočasne práceneschopným, maximálna výška jeho nemocenského na deň bude asi 47,16 eura. Pri tridsaťdňovom kalendárnom mesiaci tak SP v budúcom roku vyplatí poistencom nemocenské maximálne vo výške 1414,80 eura a pri tridsaťjeden dňovom kalendárnom mesiaci to bude 1462 eur.

Prilepšia si aj mamičky

Hovorca informoval, že maximálne denné materské dosiahne hodnotu približne 64,30 eura. Znamená to, že materské bude poisťovňa mamičkám a oteckom či iným určeným poistencom vyplácať maximálne vo výške 1929,30 eura mesačne pri tridsaťdňovom mesiaci alebo 1993,60 eura mesačne pri tridsaťjeden dňovom mesiaci.

Sociálna poisťovňa zverejnila presné sumy

Najnovšie články