Boli jej súčasťou 47 rokov. Veľká Británia dnes opúšťa Európsku úniu

SITA

Foto: archív TASR

Veľká Británia oficiálne opúšťa Európsku úniu (EÚ). Stane sa tak dnes o polnoci stredoeurópskeho času, teda o 23:00 tamojšieho času. Premiér Boris Johnson bude pri tejto príležitosti predsedať mimoriadnej schôdzi kabinetu v severnom Anglicku a po nej sa plánuje prihovoriť národu. V Londýne prichystali aj svetlú šou, v rámci ktorej budú hodiny odpočítavať posledné chvíle krajiny v únii.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pxhere

Do konca roka 2020 bude trvať takzvané prechodné obdobie, počas ktorého by sa Británia a EÚ mali dohodnúť na budúcom vzájomnom vzťahu. Počas tohto jedenásťmesačného obdobia bude Británia dodržiavať všetky pravidlá únie. Johnson nalieha, aby prechodné obdobie nepredlžovali. Európska komisia tvrdí, že časový harmonogram je extrémne náročný.

Briti si odhlasovali odchod Spojeného kráľovstva z EÚ v referende v roku 2016. V ďalšom období nasledovalo množstvo rokovaní a schvaľovaní, odklady brexitu, rezignácia premiérky Theresy Mayovej i predčasné parlamentné voľby, ktoré zvolal nový premiér Boris Johnson.

Foto: pexels

Europoslanci schválili brexit 29. januára 2020 v pomere hlasov 621 : 49. Luisa Porritt, končiaca europoslankyňa za britských Liberálnych demokratov, ktorí boli hlavnými zástancami zotrvania v únii, krátko pred hlasovaním vyhlásila, že mladí Briti jedného dňa povedú kampaň za znovupripojenie k EÚ.

Spojené kráľovstvo je prvou krajinou, ktorá opúšťa európsky blok. Do únie patrila 47 rokov.

Najnovšie články