Čo urobí tehotenstvo so ženským hlasom? Vedci sa zhodujú, že na každej žene sa prejaví tento zaujímavý stav

Zuzana Fulopova

Vedeli ste o tom, že náš hlas o nás prezrádza veľmi veľa? Túto skutočnosť asi poznáte, ale vedeli ste, že vďaka hlasu sa dá rozpoznať plodnosť u žien a taktiež, že tehotenstvo má na hlas a hlasivky vplyv?

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay

Hlasový rozsah u každého pohlavia je dimorfický, čo znamená, že u mužov je dvakrát tak nízky, ako u žien. Tento rozdiel sa začína prejavovať v puberte, kedy sa u chlapcov začína tvoriť vyššie množstvo testosterónu, ktorý okrem iného ovplyvňuje pokles hlasového rozsahu, teda zhrubnutie hlasu.

Všeobecne je známe, že hlasová frekvencia u žien klesá až po menopauze. Najnovší výskum však zistil, že sa hlasový rozsah u žien mení aj v reprodukčnom veku. Zistilo sa, že hlasová frekvencia sa každý mesiac zvýši aj okolo ovulácie a dokonca v tomto období je ženský hlas príťažlivejší pre mužov.

Vedci sa tiež zaoberali otázkou, či aj tehotenstvo môže ovplyvniť hlasový rozsah. Výskumom prišli na to, že po narodení prvého dieťaťa žene hlas klesá. Zaujímavý je ale fakt, že tento pokles trvá len rok a po tomto období sa hlas ženy vracia na rovnakú úroveň ako pred tehotenstvom. Napríklad speváčka Adele po pôrode svojho syna v roku 2012 ohlásila fanúšikom, že jej hlasový fond dramaticky klesol.

pixabay

V skutočnosti už v 70. rokoch minulého storočia sa speváčky sťažovali na zmenu hlasu počas tehotenstva alebo po pôrode. Vedecky to však do teraz žiadne štúdie nepotvrdili. Anglickí vedci spravili štúdiu, pri ktorej zhromaždili online archív rozhovorov so ženami, ktoré boli zaznamenané pred, počas a po prvom tehotenstve. Každá matka bola porovnaná pred počatím, tesne po pôrode a o niekoľko rokov po pôrode. Viac ako 600 hlasových záznamov bolo zaznamenaných od 20 matiek, pričom sa jednalo o speváčky, herečky a novinárky spadajúce do rôznej vekovej kategórie.

Týmto výskumom sa zistilo, že priemerný a minimálny hlasový rozsah u nich klesol v priemere o 1,3 semitónov po tehotenstve, pričom hlasová rýchlosť u matiek klesla o 2,2 semitónov. Príčina zmeny hlasu určite nemala súvislosť so starnutím, či vekom. Zaujímavosťou bol tiež fakt, že po pôrode mali ženy viac monotónny hlas.

Aké sú možné príčiny tohto javu?

pixabay

Pravdepodobnou príčinou zmeny hlasu po pôrode sú zmeny hladín hormónov, najmä testosterónu, estrogénu a progesterónu. Pomery týchto hladín hormónov kolíšu počas menštruačného cyklu a súvisia s postmenopauzuálnymi poklesmi hlasového rozsahu. Hladiny týchto hormónov narastú počas tehotenstva a prudko klesajú po pôrode. Môžu mať tiež nepriamy vplyv na hlas tým, že ovplyvňujú motorické a senzorické procesy v mozgu, ktoré sa podieľajú na kontrole hrtana.

Ďalšia príčina môže byť tá, že výchova dieťaťa je psychicky aj fyzicky náročná, takže pokles hlasu po pôrode môže byť zapríčinený únavou, alebo jednoducho životnou zmenou.

Vedci tiež predpokladajú, že príčina môže byť aj tá, že na hlasový rozsah vplýva to, ako nás ostatní vnímajú. Napríklad nízko posadený hlas sa pokladá za dominantný, zatiaľ čo vysoko postavený hlas je vnímaný viac za poddajný, až ženský. Toto môže zapríčiniť to, že ženy môžu zvýšiť alebo znížiť hlasové rozlíšenie v závislosti od toho, ako si želajú javiť sa iným v závislosti od rôznych sociálnych kontextov, alebo v životných situáciách ako je napríklad nová úloha matky. Otázkou ostáva, či je tento druh hlasovej modulácie vedomý alebo nie.

Zaznamenali ste aj vy u seba zmenu hlasu po pôrode? Podeľte sa s nami o vašu skúsenosť v komentároch.

Pozri aj: Podporuje zelený čaj skutočne chudnutie alebo ide len o mýtus? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať už navždy jasno

                                                                                                                     Zuzu, sciencealert.com

Najnovšie články