Titulov pre deti sa vzdať nechcú. Archie a Lilibet sú oficiálne princom a princeznou

Hyriaková Kristína

Foto: profimedia

Majú v tom jasno. Na jednej strane sa chcú od kráľovskej rodiny dištancovať, na tej druhej ich nechcú obrať o ich kráľovské tituly. Deti Harryho a Meghan tak majú oficiálne tituly princa a princeznej zo Sussexu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál People, predtým boli mená ich detí písané ako pán Archie Mountbatten-Windsor a slečna Lilibet Mountbatten-Windsor. Oficiálne sú ich tituly aj na webovej stránke kráľovskej rodiny, a to v súlade s precedensom, ktorý zaviedol kráľ Juraj V. v roku 1917, ktorým udelil titul princa alebo princeznej vnúčatám panovníka mužskej línie.

Foto: Profimedia

Tituly získali automaticky

Po smrti kráľovnej Alžbety sa stal kráľom Karol, otec Harryho, takže jeho priame vnúčatá získali tituly princa a princeznej. „Tituly sú právom detí, odkedy sa ich starý otec stal panovníkom. Táto záležitosť je už nejaký čas vyriešená v súlade s Buckinghamským palácom,“ uviedol hovorca Harryho a Meghan.

Reprofoto: Youtube (Netflix)

Tituly sa rozhodli používať

Obaja sa prvý raz zmienili o tituloch svojich detí, keď potvrdili správu o krste ich dcéry. Archie a Lilibet pritom nezískali tituly hneď po narodení, pretože boli pravnúčatami panovníka. Na druhej strane deti Williama a Kate tituly princa a princeznej získali hneď, pretože sú deťmi budúceho panovníka. Keď sa Harry a Meghan v máji 2018 brali, kráľovná Alžbeta im udelila tituly vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu.

Niektorí členovia kráľovskej rodiny ich nevyužívajú

Najnovšie články