AKTUÁLNE: Na Slovensku je 13 nových prípadov nákazy koronavírusom

Kristína Hagarová , SITA

Foto: TASR/AP

Na Slovensku je 13 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 715 pozitívnych a 22 957 negatívnych vzoriek. Testovaných bolo 2174 ľudí Celkovo je u nás nakazených 728 osôb.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ministerstvo zdravotníctva zaplatí za 300 kusov pľúcnych ventilátorov od spoločnosti Chirana Medical 9 177 292 eur s DPH. Výrobca mu dodá štyri rôzne verzie prístroja Chirana Aura s cenami od 27-tisíc do 34-tisíc eur za kus. Na všetky dostane ministerstvo mimoriadnu štvorpercentnú zľavu a trojročnú záruku. Prvých 40 pľúcnych ventilátorov s označením Chirana Aura dostanú nemocnice do konca apríla.

Foto: TASR/AP

Ako je to s pľúcnymi ventiláciami?

Pľúcne ventilátory sú rozhodujúcimi prístrojmi pri záchrane pacientov, ktorým zlyhávajú pľúca v dôsledku ochorenia Covid-19. Na ich výrobe pre slovenské nemocnice sa s vedením podniku pred týždňom dohodol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa zverejnenej zmluvy má výrobca dodať všetky prístroje najneskôr do konca júna.

Do konca júla tisíc ventilátorov

Slovensko bude podľa výpočtov Inštitútu zdravotnej politiky začiatkom júla potrebovať asi tisíc pľúcnych ventilátorov, nemocnice ich momentálne majú asi 500. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) povedal, že ventilátory budú do jednotlivých nemocníc prideľované podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.

Foto: TASR/AP

Výrobca ich dodá ešte v apríli

Chirana Medical zvýši výrobu pľúcnych ventilátorov na úkor inej výroby. Podľa generálneho riaditeľa Jána Brkala v tejto mimoriadnej situácii zastaví všetky dodávky partnerom do zahraničia, kde bežne exportuje až 95 percent svojej produkcie. Prvých 40 kusov prístrojov Chirana AURA dodá výrobca ešte v apríli, ďalších 110 do konca mája a 150 do konca júna. Priemerná cena za jeden dosahuje 30 590 eur s DPH.

Umrieť má viac než 200 ľudí

Na Slovensku by malo na koronavírus zomrieť 251 ľudí, pričom v období medzi 17. aprílom a 8. májom bude pribúdať v našej krajine pravidelne sedem až desať úmrtí denne. Tvrdí to tím vedcov z The Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) v americkom Seattli, ktorý vypracoval podrobný model vývoja situácie v jednotlivých krajinách sveta.

Ide samozrejme o odhad, a situácia sa preto môže ešte vyvinúť aj inak. V Európe by si mal koronavírus najviac obetí, až 40 percent, vyžiadať podľa IHME vo Veľkej Británii – až 66-tisíc.