8 etických chýb, ktoré by ste na návšteve rozhodne nemali robiť, no doteraz tomu tak bolo

Lucia Mužlová

tescoliving.com

Dnes sa pozrieme na to, ako sa slušne správať na návšteve u vašich známych. Často sa totiž stáva, že potrebujete niekde prespať a namiesto hotelu radšej zvolíte nocľah u vzdialeného príbuzného či starého známeho. Ako sa správať tak, aby si o vás nepomysleli, že ste nejaký asociál či „nekultúrne hovädo“?

Nikdy neprichádzajte neohlásení

Vždy si veci zariaďte tak, aby váš hostiteľ vedel, že prídete a kedy to vlastne bude. Uistite sa, že je tento čas pre neho vhodný a nebudete mu robiť zbytočné ťažkosti. Je slušné zavolať svojmu hostiteľovi keď dorazíte do jeho mesta, aby vedel, že sa už blížite. Ak viete, že budete meškať viac ako 15 minút je slušné, aby ste mu to oznámili. Môže mať pre vás totiž prichystanú večeru alebo program, ktorý by tak musel zrušiť.

expertrain.com
expertrain.com

Zabezpečte si dopravu

Ak sa chystáte k niekomu na návštevu alebo na noc do iného mesta, zabezpečte si vlastnú dopravu. Je neslušné od niekoho žiadať, aby vás počkal na letisku, autobusovej či železničnej stanici. Zavolajte si taxík alebo si vyhľadajte spoje mestskej hromadnej dopravy. Svojho hostiteľa by ste mali zaťažovať čo najmenej to pôjde.

capitolcabco.com
capitolcabco.com

Ponúknite pomoc

Ak chcete byť skutočne dobrým a slušným hosťom, ponúknite svojim hostiteľom pomoc. Pomôžte im pri príprave večere či pri umytí riadu. Ponúknite sa, že ráno pôjdete na nákup po raňajky. Svojich hostiteľov môžete pozvať na večeru či obed. Určite vám budú vďační a zapamätajú si vaše dobré správanie.

today.com
today.com

Upratujte po sebe

Na návšteve v cudzom byte či dome by ste po sebe nemali zanechať nič. V kúpeľni a na toalete by ste po sebe mali vždy poriadne upratať. V izbe, kde spíte, by nemalo ostať nič, čo tam predtým nebolo (to, čo tam bolo predtým, tam ostať musí – vtipná pozn. red.). Pri odchode môžete navrhnúť, že vynesiete smeti. Samozrejme si nezabudnite za sebou ustlať posteľ.

bmp.happyfrogg.com
bmp.happyfrogg.com

Doneste si vlastné toaletné potreby

Ak sa chystáte u niekoho prespať, určite by ste si mali doniesť vlastné toaletné potreby. Použiť šampón, sprchový gél či zubnú pastu hostiteľa sa pokladá za neslušné. Ak ste na tieto veci zabudli, opýtajte sa hostiteľa, či nepotrebuje niečo z drogérie, pretože vy ste si tieto veci zabudli, a tak si ich idete kúpiť. Vo väčšine prípadov vám hostiteľ po tomto ponúkne svoje vlastné. Môžete ich s pokojným srdcom prijať, no váš hostiteľ už vie, že ste slušný a ponúkli ste mu pomoc.

tescoliving.com
tescoliving.com

Domáce zviera nechajte doma

Rozhodne na návštevu neberte svoje domáce zvieratko. Bez ohlásenia je to absolútne neslušné. Ak však nemôžte svojho psíka (alebo iné zvieratko) nechať samé doma, svojho hostiteľa sa ešte pred návštevou slušne opýtajte, či je to možné, aby prišiel spolu s vami.

ethology.eu
ethology.eu

Prineste dar

Na návštevu sa sluší priniesť hostiteľom malú pozornosť. Môžu to byť kvety, fľaška vína alebo nejaký doplnok do bytu. Čokoľvek, čo ich poteší a ukáže im, že ste na nich pred príchodom mysleli.

bigcounter.net
bigcounter.net

Nerobte si vlastné plány

Ak sa chystáte na dlhšiu návštevu, určite si nerobte vlastné individuálne plány. Váš hostiteľ vám určite nejaký program prichystá a je slušnosťou nechať túto úlohu na neho. Ak máte nejaké vlastné nápady, navrhnite mu ich počas prvého dňa, napríklad pri večeri. Dobrý hostiteľ vám celkom určite vyhovie.

gymbagsandjetlags.com
gymbagsandjetlags.com

Poznáte ďalšie tipy slušného správania, ktoré by sme mali na návšteve dodržiavať? Podeľte sa s nimi v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk, mnn.com

Najnovšie články