Skvelá správa pre seniorov! Od tohto dátumu si budete môcť prilepšiť možno aj vy

SITA

Foto: unsplash

Minimálne dôchodky sa od júla tohto roka rozmrazia. Suma minimálnej penzie sa bude určovať staronovým spôsobom. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, minimálny dôchodok bude opäť dosahovať 136 % zo sumy životného minima.

Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od nezaradených poslancov NR SR zoskupených okolo Petra Pellegriniho, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Zohľadňuje sa aj inflácia

Novelou zákona sa tiež predlžuje obdobie, za ktoré sa pri výpočte valorizácie penzií zohľadňuje tzv. medziročná dôchodcovská inflácia, zo šiestich na deväť mesiacov predošlého roka. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však upozornila na to, že tento krok spôsobí pomalší rast dôchodkov v rokoch 2024 až 2026.

Čo to presne znamená?

Dôvodom je, že v čase klesajúcej inflácie je priemerná inflácia za prvých deväť mesiacov roka nižšia ako za prvých šesť mesiacov roka. Dôchodca s mediánovým starobným dôchodkom vo výške 518 eur mesačne by tak mal v budúcom roku príjmy nižšie približne o 5 eur v porovnaní so situáciou bez legislatívnej zmeny. Tento pokles by do roku 2026 stúpol na 8 eur mesačne.

Novelu podpísala aj prezidentka

Najnovšie články