Zamilovala sa do neho, keď mala 13 rokov. Pre kráľovnú Alžbetu a princa Philipa je dnešok výnimočný, toto je dôvod prečo

SITA , Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP

Britská kráľovná Alžbeta II. a princ Philip oslavujú v piatok 73. výročie svadby. Kráľovský pár pri tejto príležitosti zverejnil fotografiu, na ktorej otvára pohľadnicu od svojich troch pravnukov.

Kráľovná a jej manžel na fotografii sedia na pohovke na hrade Windsor a prezerajú si pohľadnicu s vyskakovacím číslom 73 od detí ich vnuka, princa Williama a jeho manželky, vojvodkyne z Cambridgu.

Mala len 21 rokov

Alžbeta mala iba 21 rokov, keď sa 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve vydala za poručíka kráľovského námorníctva Philipa Mountbattena, rodáka z gréckeho ostrova Korfu. Na tróne sedí od roku 1952 a vládne dlhšie ako ktorýkoľvek iný britský panovník. Jej manželstvo s princom Philipom je tiež najdlhšie v podaní všetkých britských panovníkov.

Kým kráľovná Alžbeta II. naďalej vykonáva svoje povinnosti, princ Philip (99) sa stiahol z verejného života. Pre pandémiu koronavírusu, ktorá zasiahla aj Spojené kráľovstvo, sú manželia už niekoľko mesiacov v izolácii na hrade Windsor.

Foto: profimedia

Ako sme vás už informovali v inom článku, s Alžbetou sa prvý raz stretli, keď mala len 8 rokov. Philip mal vtedy 13 a opäť sa stretli až po piatich rokoch. Alžbeta sa vraj do Philipa zamilovala, už keď mala 13 rokov. Keď mala 20 rokov, Philip napísal list vtedajšiemu kráľovi, v ktorom žiadal o jej ruku. Odložili to však až po jej 21. narodeninách. Vo svojej dobe bol šiesty v poradí na trón Grécka, no vzdal sa všetkých nárokov na tituly predtým, než oznámili zasnúbenie s Alžbetou. Päť mesiacov po svadbe získal titul princ.

0
Komentovať