Alžbeta sa do neho zamilovala v 13 rokoch. Pre princa Philipa je dnešok výnimočný, toto je dôvod prečo

Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP

Manžel kráľovnej Alžbety II., princ Philip, dnes oslavuje 99 rokov. Hoci si toto číslo vyžaduje určite veľkú oslavu a aj obdiv, je pravdepodobné, že sa žiadne veľkolepé oslavy konať nebudú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál People, pri tejto príležitosti uverejnila kráľovská rodina na Instagrame fotografiu, na ktorej je Philip po boku svojej manželky, 94-ročnej Alžbety. Gratulácie spolu s fotografiami zverejnili na sociálnej sieti aj princ William so svojou manželkou Kate. Napriek tomu, že ho pozná celý svet, určite by vás zaujímali niektoré fakty, ktoré o ňom nie sú až také známe alebo by ste si možno chceli rozšíriť svoje obzory.

Je najstarším pravnukom kráľovnej Viktórie

Ako uvádza portál Edition.CNN, Philip sa narodil ako princ Grécka a Dánska. Narodil sa ako jediný chlapec a mal štyri staršie sestry, rodičom princovi Andrewovi z Grécka a Dánska a princeznej Alice z Battenbergu. Je najstarším žijúcim pravnukom kráľovnej Viktórie. Alžbeta je taktiež jej potomkom, čo z nich robí rodinu, hoci je potrebné dodať, že skutočne veľmi vzdialenú. Vyrastal v Británii, kde ho vychovávala stará mama a strýko, prijal tiež priezvisko Mountbatten, čo je anglický preklad rodného priezviska jeho matky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily),

Šikana na škole

Ako uvádza portál Little Things, Philip bol na škole veľmi šikanovaný. Deti si z neho uťahovali, že nemá priezvisko a prezývali ho len Philip Grécky. Dokonca bojoval aj v druhej svetovej vojne ako člen námorníctva, a to ako 18-ročný. Za jeho statočnosť dokonca dostal aj vojnový kríž.Bol prvým členom kráľovskej rodiny, ktorý kedy absolvoval rozhovor v televízii. Ako uvádza portál Tatler, napriek tomu, že sa narodil v Grécku, týmto jazykom nehovorí, hoci niektorým slovám rozumie. Okrem angličtiny však hovorí po nemecky a po francúzsky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Duke and Duchess of Cambridge (@kensingtonroyal),

Ťažké detstvo

Jeho detstvo bolo spojené s niekoľkými tragédiami. Pri leteckej havárii zomrela jeho sestra Cecilie spolu so synovcami. Jeho strýko, ktorý sa o neho staral, zomrel krátko na to na rakovinu kostnej drene. Všetky jeho sestry si zobrali za manželov nemeckých princov, čo bolo zdrojom mnohých ťažkostí, keď bol svet vo vojne s Hitlerom.

Pred svadbou sa vzdal titulov

S Alžbetou sa prvý raz stretli, keď mala len 8 rokov. Philip mal vtedy 13 a opäť sa stretli až po piatich rokoch. Alžbeta sa vraj do Philipa zamilovala, už keď mala 13 rokov. Keď mala 20 rokov, Philip napísal list vtedajšiemu kráľovi, v ktorom žiadal o jej ruku. Odložili to však až po jej 21. narodeninách. Vo svojej dobe bol šiesty v poradí na trón Grécka, no vzdal sa všetkých nárokov na tituly predtým, než oznámili zasnúbenie s Alžbetou. Päť mesiacov po svadbe získal titul princ.

Stiahol sa do úzadia

V súčasnosti sú najdlhšie žijúci manželský pár v histórii. Ich svadba bola vysielaná v rádiu a počúvalo ju až 200 miliónov ľudí. Jeho matka sa zúčastnila a neskôr žila v Grécku ako mníška. Sestry a ich manželia neboli na svadbu pozvaní, práve kvôli zlým rečiam o tom, že boli podporovateľmi Hitlera. Princ Philip bol patrónom viac než 800 organizácií predtým, než sa stiahol do úzadia. Napísal taktiež niekoľko kníh o prírode a je vraj aj veľký milovník piva. Má taktiež vraj vlastnú farbu, ktorá sa volá Edinburgh Green, teda edinburgská zelená. Má ju na sebe jeho osobný personál a taktiež aj jeho automobily. Zaujímavosťou je však aj to, že už sa niekoľkokrát písalo o tom, že zomrel.