Prečo sú dnešné matky v takom veľkom strese? Tento status sa stal doslova hitom a celé to vysvetľuje

Gabriela Kinčoková

foto: MovieStillDB.com

Byť matkou je sen väčšiny žien po celom svete. Byť matkou nie je len umývanie riadov, pranie či staranie sa o domácnosť. Mama je osoba, bez ktorej si život neviete predstaviť. Spoločnosť však zvykne mať na ženy-matky veľmi nereálne požiadavky. Mnohé následne upadajú do depresií. Tlak spoločnosti dokáže byť veľmi nepríjemný. Veľmi dôležité je niekoľkokrát si premyslieť, čo budete mamičkám hovoriť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Matka troch detí Sarah Buckley Friedberg sa zdôverila na Facebooku príspevkom pretože už nemohla ďalej zvládať tlak, ktorý na ňu kladie spoločnosť okolo nej. „Vráťte sa do práce po 6-8 týždňoch po pôrode, po tom čo ste v sebe nosili dieťa 9 mesiacov. Vráťte sa do práce a skončite s doliečovaním alebo so zbližovaním sa so svojím dieťaťom. Takisto musíte minimálne rok dojčiť. Predstavte si teda, že ste v práci a musíte si dať 2-3 pauzy, aby ste mohli dieťa dojčiť. Samozrejme, ani o prácu nechcete prísť,“ napísala na sociálnu sieť Sarah. 

A to nie je všetko, ďalej napísala: „Udržiavajte čistú domácnosť, zvesujte vianočné osvetlenie, recyklujte. Ďalej buďte vianočný Santa, veľkonočný zajac, zúbková víla, plánovač narodenín, detektív na stratené veci, moderátor bojov, čítajte knihy a buďte silný.“

Society to working moms: -Go back to work 6-8 weeks after having the baby. The baby that you spent 9-10 months growing…

Gepostet von Sarah Buckley Friedberg am Donnerstag, 18. April 2019

Sarah chcela celým svojim príspevkom zdôrazniť najmä to, že sa ženy snažia vychovávať deti tak, aby z nich vyrástli čo najlepší ľudia, no nemajú žiadne pochopenie zo strany spoločnosti. Príspevok sa stal okamžite populárny. V priebehu jedného dňa ho zdieľalo viac ako 15 000 ľudí.

Je vidieť, že tento vážny problém trápi viac žien. Sarah napísala tento príspevok po veľmi ťažkom dni. Jej deti boli v zoologickej záhrade bez nej a ona sa cítila smutná z toho, že jej chýbajú. „Moja 4-ročná dcéra mala takmer 45-minútový záchvat hnevu, pretože sme urobili zlý druh cestovín na večeru. Keď sme ich už konečne dostali do postele, bola som vyčerpaná a unavená,“ napísala Sarah. Spoločnosť matkám hovorí aby si užívali dni, ktoré majú samé pre seba. Aby si vzali dovolenku a oddýchli si. Nie je to však také jednoduché, keď sú počas dovolenky napríklad vaše deti choré. Spoločnosť očakáva, že niečo povie a automaticky to platí pre každého, no všetci viete, že to nie je možné.

Prišli sme do doby, kedy ženy musia robiť a muži robia viac ako ich otcovia kedysi. Dnes v Amerike pracuje 71,5% mamičiek. Ženy sú vysokoškolsky vzdelané, no napriek tomu sú doma s deťmi a starajú sa o ne a zároveň pracujú. Približne polovica žien, ktoré žijú s otcom svojho dieťaťa tvrdí, že práve ony sú tie, ktoré robia všetky domáce práce. Dôležité je však podotknúť, že muži to vnímajú úplne inak. Jedna štúdia dokonca zistila, že vzťahy medzi matkou a otcom trpia vtedy, ak žena cíti, že sa musí vrátiť do práce, i keď doma pracuje viac ako muž. Je pravdou, že dnešní otcovia chcú byť do výchovy a starostlivosti o dieťa zapojení viac, no stále zostáva pravdou, že matky sú predvoleným rodičom v domácnosti.

Ak dieťa ochorie, tak sa poväčšine v domácnosti nehovorí o tom, kto s ním zostane pretože je jasné, že to bude matka. Prítomnosť matky umožňuje jej partnerovi veci, ako vyzerať pred šéfom spoľahlivo. Ak však nikto matky nepodporuje, cítia sa neangažované. Americké matky patria medzi najviac stresované matky na svete. Je to tak najmä kvôli tomu, že Spojené štáty americké ako jediné neplatia dovolenku na národnej úrovni. Keď sa spoločnosť rozhodne podporiť všetkých rodičov, bude to znamenať, že otcovia môžu robiť viac a ženy menej. Vtedy by to vytvorilo pokoj a rovnováhu,

Nie je to v mnohých prípadoch len problém Spojených štátov. Na Slovensku je mnoho rodín, ktoré bojujú s rovnakým problémom a to je nepochopenie zo strany spoločnosti. Súhlasíte? Dajte nám vedieť v komentároch.

mother.ly

Najnovšie články