Je držiteľkou rekordu a 6-krát na ňu vystrelili. Pre kráľovnú Alžbetu je dnešok výnimočný, toto je dôvod prečo

Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP/Flickr/NSW State Archives

Nikdy sa nemala stať kráľovnou, no nakoniec sa na tróne drží najdlhšie zo všetkých panovníkov. V roku 1953, 2. júna, sa kráľovná Alžbeta II. stala oficiálne panovníčkou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Kráľovnou je teda už 67 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pre mnohých je to možno novinka, no na rozdiel od princa Williama, ktorý už odmalička vedel, akým smerom sa bude uberať jeho budúcnosť, kráľovná Alžbeta sa pôvodne vôbec nemala stať panovníčkou. Ako uvádza portál History Extra, Alžbeta sa narodila ako prvé dieťa vojvodu a vojvodkyne z Yorku. Jej otec Juraj VI. sa stal kráľom potom, čo jeho starší brat Edward abdikoval, aby sa oženil s rozvedenou Wallison Simpson. Alžbeta sa tak stala prvou v rade na trón.

Drží rekord

Teraz je najdlhšie pôsobiacou panovníčkou počas celej anglickej histórie. Na čele sa držala kráľovná Viktória, ktorá bola na tróne 63 rokov. Okrem toho bola prvou panovníčkou od roku 1857, ktorej sa narodilo dieťa počas vládnutia. Kráľovná Alžbeta má so svojím manželom, princom Philipom, štyri deti. Princ Charles a princezná Anna sa narodili ešte predtým, než sa stala kráľovnou. Princ Andrew a princ Edward sa narodili, už keď bola kráľovnou. Podľa portálu Edition je šiestou ženou, ktorá nastúpila na britský trón.

Narodeniny oslavuje dvakrát

Za svoju vládu zažila podľa portálu NatGeo už 14 premiérov Veľkej Británie. To zahrňuje napríklad aj Winstona Churchilla, ale aj Margaret Thatcher či súčasného Borisa Johnsona. Je taktiež jedinou osobou v Británii, ktorá môže šoférovať bez vodičského preukazu.

Okrem iného, ešte stále si občas za volant sadne. Taktiež môže cestovať bez cestovného pasu, je však jediná v kráľovskej rodine, ktorá tak môže urobiť. Narodeniny slávi dvakrát. Raz vtedy, keď sú jej oficiálne narodeniny, a to 21. apríla, ale oficiálne ich vždy oslavuje až v júni, keď je lepšie počasie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

‪Happy Birthday to Archie Mountbatten-Windsor who is celebrating his 1st birthday today! 🎈🎉 . Archie is The Queen’s eighth great-grandchild. ‬

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily),

Miluje psy

Kráľovná Alžbeta má množstvo koníčkov, ale jeden z jej najobľúbenejších sú jednoznačne psy. Konkrétne jedno plemeno, a to je corgi. Za celý svoj život ich vlastnila viac ako 30. Jej prvý pes bola Susan, ktorú dostala na 18-te narodeniny v roku 1944. Susan mala Alžbetu sprevádzať aj na svadobnú cestu.

Mnohé zo psíkov, ktoré Alžbeta mala, boli jej priamymi potomkami, avšak posledný, Willow, zomrel v roku 2018. Kráľovná už v roku 2015 avizovala, že si ďalších psov neadoptuje. Dôvodom je to, že nechce, aby jej pes trpel, keď zomrie a zostane sám. Lásku ku psíkom má zrejme práve po kráľovnej Viktórii, ktorá vlastnila veľmi veľa psov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily),

Je stále veľmi aktívna

Zaujímavosťou je, že kráľovná Alžbeta vlastnila dom, už keď mala 6 rokov. Dostala ho ako darček. Prvý email odoslala už v roku 1976 a svoj prvý príspevok na Instagrame zverejnila len minulý rok, 2019. K dnešnému dňu má 8 miliónov sledovateľov. Napriek tomu, že má kráľovná už 94 rokov, je stále veľmi aktívna. Dôkazom je aj nedávna fotografia, ktorú na sociálnej sieti zverejnili a na ktorej jazdí na koni.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily),

Strieľali na ňu

V roku 1981 na ňu tínedžer šesťkrát vystrelil, keď prechádzala cez mesto na koni. Bol zatknutý a obvinený zo zrady. V roku 1982 sa zase jeden muž dostal cez ochranku Buckinghamského paláca a skončil u kráľovnej Alžbety v spálni. Pri príležitosti 40-výročia jej korunovácie v roku 1992 vyhlásila tento rok za „Annus Horribilis“. Urobila tak okrem iného aj kvôli tomu, že v tento rok sa rozviedla jej dcéra princezná Anna, blížil sa aj rozvod princa Charlesa a vo Windsore vypukol požiar.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily),

Kráľovná Alžbeta má štyri deti, osem vnúčat a osem pravnúčat. Po nej by sa mal stať kráľom jej prvorodený syn, princ Charles, ktorý v súčasnej dobe už prebral väčšinu jej povinností. V poradí po Charlesovi ide jeho prvorodený syn princ William a nasleduje najmladší princ George.