Od začiatku pandémie ste upratovali zle. Odborník tvrdí, že len takto sa dá koronavírus odstrániť z povrchu

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Odkedy vo svete vypukla pandémia koronavírusu, ľudia si dali oveľa viac záležať na tom, aby boli ich povrchy čisté, oveľa viac dezinfikovali a dbali na hygienu rúk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohí ľudia často dezinfikovali všetko, čoho sa môžu ľudia dotýkať oveľa viac, ako sú napríklad kľučky od dverí, auta alebo vypínače. Mnohí z nás však robia pri dezinfikovaní túto jednu chybu. Ako uvádza portál NY Times, mnohí z nás jednoducho povrch nastriekajú dezinfekciou a okamžite ho aj utrú.

Foto: Pixnio

Toto je dôležité

Dôležité je podľa odborníkov pozrieť sa na to, ako dlho musí daný čistič zostať na povrchu, aby začal pôsobiť a aby zničil choroboplodné zárodky. Niektoré potrebujú, aby ste ich nechali na povrchu 30 sekúnd, ostatné zase 4 alebo dokonca aj 10 minút. Aký je teda správny postup a spôsob čistenia? Podľa odborníkov čím dlhšie necháte dezinfekčný prostriedok na povrchu, tým lepšie.

Vedci ich testujú

Najlepšie je, keď si prečítate návod, ktorý je na danom prípravku uvedený. Dokonca aj tie isté značky čističov majú rozdielny čas pôsobenia. Podľa niekoľkých správ sú najmenej účinné práve dezinfekčné obrúsky, ktorými povrch len šúchate. Vedci testujú dezinfekčný prostriedok tak, že povrch pokryjú veľkou dávkou študovanej baktérie či vírusu, a potom ho polejú dezinfekčným prostriedkom.

Foto: Pikist

Najúčinnejšie je, keď budete pozorne študovať návod a dáte si dôkladne záležať na tom, aby ste povrchy vyčistili poriadne. Samozrejme, nie je potrebné to preháňať, avšak vždy je lepšie byť dôsledný a hlavne si prečítať to, čo je napísané v návode.

 

Najnovšie články