Dovolenka na Slovensku vás vyjde poriadne draho. 4-členná rodina si za víkend zaplatí aj 500 eur

Kristína Hagarová

Foto: archív TASR/unsplash

Sny o dovolenke pri mori sa mnohým z nás postupne rozplývajú. Napriek tomu, že niektorí ešte stále veria, že sa dostanú do svojej vysnívanej destinácie alebo sa dostanú aspoň do Chorvátska, viac ľudí sa určite stotožňuje s tým, že zostane radšej na Slovensku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek tomu, že množstvo hotelov na Slovensku, ktoré sú otvorené celoročne, utrpeli počas týchto mesiacov naozaj značné straty. Ešte stále však zostáva veriť tomu, že práve letná sezóna bude tá, vďaka ktorej sa udržia nad vodou. Predpokladá sa, že mnohé kúpaliská, hotely a rôzne ďalšie strediská, budú tento rok očakávať oveľa viac turistov ako zvyčajne. Zatiaľ nie je jasné, ako to bude v konečnom dôsledku vyzerať, avšak predpovede sú sľubné.

Foto: unsplash

Hotely postupne otvárajú

Slovenské hotely postupne otvárajú svoje brány, hoci za prísnych podmienok. Práve vo štvrtej fáze by sa mali postupne uvoľniť všetky opatrenia. Čo sa teda týka ubytovania a kúpalísk, podľa stránky korona.gov.sk platí, že by sa mali otvoriť všetky kúpaliská, ale aj ubytovanie so všetkými službami. Zatiaľ nie je jasné, aké konkrétne podmienky budú musieť dodržiavať návštevníci a personál v poslednej fáze.

Možností na Slovensku je veľa

Mnohí ľudia, ktorí preferovali vždy dovolenku v zahraničí, možno ani nevedia, že na Slovensku majú skutočne obrovské množstvo možností. Hrady, zámky, jaskyne, zoologické záhrady a aj aquaparky a plážové kúpaliská. Mnohé hotely si za posledné dni poriadne vydýchli. Po dlhej dobe, kedy museli zostať zatvorené, môžu konečne otvoriť a privítať turistov. Nezaobíde sa to však bez obmedzení. Pokiaľ sa teda chystáte na predĺžený víkend alebo aj dlhšie a plánujete sa ubytovať v hoteli, musíte si byť vedomí daných pravidiel.

Foto: unsplash

Podmienky po otvorení

Podľa oficiálnej stránky Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska, spísal zoznam opatrení, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva SR. Tento zoznam zahrňuje konkrétne podmienky pre poskytovanie stravovacích služieb na letných terasách a ubytovacích služieb. Do ďalšieho oficiálneho vyhlásenia teda platí niekoľko pravidiel.

  • zakázané prevádzky wellness centier, fitness centier, bazénov a iných vnútorných priestorov voľnočasových aktivít v priestoroch ubytovacích zariadení
  • zakázané je podávať pokrmy a nápoje vo vnútorných priestoroch ubytovacích zariadení, s výnimkou donášky na izbu
  • ubytovať je možné zákazníkov iba v ubytovacích priestoroch so samostatnou kúpeľňou a WC
  • je dôležité zachovať časový odstup medzi ubytovaním zákazníkov do tých istých ubytovacích priestorov minimálne 24 hodín

Tieto pravidlá platili od 6. mája a platia, kým Úrad verejného zdravotníctva nevydá nové nariadenia. Predpokladalo sa, že všetko začne normálne fungovať už v štvrtej fáze, no odborníci stále nechali niektoré služby zatvorené. Wellness a sauny tak v hoteloch stále využiť nemôžte.

Foto: unsplash

Populárne sú najmä Tatry

Slovenskou dominantou sú jednoznačne hory, ktoré však nelákajú len zahraničných turistov. Hotely a aquaparky sa snažia čo najviac prispôsobiť a dôkazom je aj obľúbený hotelový rezort Aquacity Poprad. Napriek tomu, že si pod tým každý predstaví len aquapark, súčasťou tohto komplexu je aj niekoľko hotelov. Nie všetci však od 11. mája začali fungovať. To platí aj pre Aquacity Poprad, ktorý otvoril svoj prvý hotel až cez víkend, teda od 15. mája.

Dodržiavajú prísne nariadenia

Podľa marketingovej manažérky Lenky Chovancovej zabezpečujú zamestnanci celé stredisko tak, aby splnili všetky nariadenia a odporúčania. „Mimoriadne nám záleží nielen na zdraví ale aj na bezpečnosti našich hostí a zamestnancov. Spoločné priestory našich hotelov sú vybavené dezinfekčnými stojanmi s prípravkami, využívame špeciálnu a veľmi účinnú dezinfekciu na čistenie priestorov a naši pracovníci kladú zvýšený dôraz na čistotu priestorov. V priestoroch hotelov využívame germicídne žiariče, ktoré sú najúčinnejšie v ničení baktérií a vírusov. Tie používame hlavne na čistenie izieb, ale aj spoločných priestorov počas noci,“ povedala.

Foto: unsplash

Môžeme očakávať zvýšený počet turistov?

Pre hostí si dokonca pripravili sety v zložení rúško a rukavice, počas dlhodobého pobytu taktiež aj dezinfekčné gély, a to všetko v cene pobytu. Napriek tomu, že je pravdepodobné, že vláda povolí úplné otvorenie hotelov spolu so službami 20. mája, netešte sa predčasne.

Čo sa týka Aquacity Poprad, je pravdepodobné, že otvoria koncom mája alebo začiatkom júna. „Obsadenosť našich hotelov počas letnej je zatiaľ na úrovni takmer 60%. Rezervácie ale každým dňom s blížiacim sa letom pribúdajú. V máji je obsadenosť ešte veľmi nízka. Momentálne máme väčšinu rezervácii na leto.“

Rátajú aj s tým, že poskytovanie wellness služieb bude kapacitne obmedzené a bude nevyhnutná zvýšená dezinfekcia priestorov. Pripravili si však pre hostí alternatívne programy, ktoré budú zamerané hlavne na aktívnu dovolenku. Napriek tomu, že si mnohí z nás predstavovali, že koncom mája už budeme fungovať tak ako aj doteraz, nezaobíde sa to bez obmedzení. V pondelok, 18. mája, vláda oznámila uvoľňovanie ďalších opatrení, napríklad dobrovoľné nosenie rúšok v exteriéri pri odstupe 5 metrov, ale taktiež aj otvorenie vnútorných reštaurácií.

Môžete si dovoliť?

Aby sme mali lepšiu predstavu o tom, koľko vás vyjde víkendový pobyt v Tatrách, pozreli sme sa priamo na konkrétne stránky. Pobyt v Hoteli Seasons na víkend od 3. do 5. júla s polpenziou pre dve dospelé osoby a dve deti vás vyjde približne 424 eur. V cene však máte v tomto prípade aj vstupy do aquaparku a wellnessu, parkovanie aj animačné programy pre deti.

V takejto sume sa pohybujú ceny aj v iných hoteloch, ktoré majú k dispozícii bazény a wellness. Pobyt v Hoteli Chopok s polpenziou v danom dátume vyjde štvorčlennú rodinu približne 550 eur. Ceny však závisia v prvom rade od sezóny a taktiež aj od vybavenia hotela a stravy, ktorú si počas pobytu zvolíte.