Večer si dáva šampanské a takmer stále jazdí na koni. Neuveríte, ako vyzerá každý deň 96-ročnej kráľovnej Alžbety

Kristína Hagarová

Foto: TASR/AP/Flickr/NSW State Archives

Možno má 96 rokov, no napriek tomu je veľmi temperamentná. Kráľovná Alžbeta napriek svojmu vysokému veku dodržiava presný harmonogram.

Od ôsmej ráno, do ôsmej večer má presný program a ako uvádza portál Brightside, stále dokáže ísť jazdiť na koni či venčiť psíkov v záhrade. Prestávku má len dvakrát do roka a síce na Štedrý deň a Veľkonočnú nedeľu. Ako teda vyzerá deň kráľovnej Alžbety? Čítajte ďalej.

Vstáva o 7:30

Kráľovná nepotrebuje budíček, každý deň sa budí o rovnakom čase. Jej služobná klope na dvere spálne, keď jej nosí občerstvenie pred raňajkami, čo zahŕňa sušienky a čaj s mliekom a bez cukru. Veličenstvo zatiaľ počúva rádio.

Pripravuje sa

O 8 ráno si sama robí make-up a oblečie si prvé šaty toho dňa. Kráľovná sa niekedy prezlieka až 5-krát denne. Nemení pritom len šaty, ale aj topánky, rukavice, šperky, klobúk a ďalšie doplnky.

Oficiálne raňajky

Kráľovná si 8:30 dáva raňajky vo svojej súkromnej jedálni. Väčšinou má rada len jednoduché raňajky, cereálie a čaj. Pritom číta správy. O 9:00 do 11:00 číta poštu a dôležité dokumenty, ktoré jej doručujú každý deň. Za rok dostane aj 60-tisíc listov a mailov, na niektoré odpovedá osobne, hlavne na tie, čo si vyžadujú jej podpis, iné ju majú len informovať.

Foto: Unknown / Library and Archives Canada / CC BY

Dôležité stretnutia

Po tom, čo vybaví korešpondenciu má čas na niekoľko osobných stretnutí. Jej hostia bývajú svetoví lídri aj členovia parlamentu, pričom spravidla tieto rozhovory trvajú asi 20 minút. V dnešnej dobe často absolvuje aj videokonferencie.

Obed a cvičenie

O pol jednej si urobí prestávku na prechádzku so psami v záhrade alebo si ide zajazdiť na koni, čo sú jej obľúbené činnosti, no zároveň jej to pomáha udržať sa zdravá. Potom si dá obed, kedy si vyberá z ponuky kráľovských kuchárov.

Ďalšie povinnosti

Od 14:00 do 17:00 si plní kráľovské povinnosti. Stretáva sa s predsedom vlády alebo sa venuje ďalším činnostiam, ktoré si vyžadujú, aby odišla z paláca, pričom často šoféruje sama. Aj keď kráľovná nemôže voliť a musí byť nestranná, je jej povinnosťou otvoriť každé zasadnutie parlamentu a schvaľovať vyhlásenia.

Foto: TASR/AP

Čas na čaj

Čaj o piatej je tradícia, ktorú kráľovná dodržuje každý deň. K jej obľúbenému čaju často podávajú sendviče, ale kráľovná miluje aj koláče.

Zhrnutie denných správ a večera

O siedmej si číta denné správy a večeria, no čas od čaju o piatej po večeru sa často mení podľa toho, aký je deň a či nemá ešte nejaké povinnosti. Čo sa týka jej jedálnička, jedáva takmer vždy to isté. Kráľovná nie je gurmán, no je veľmi prieberčivá, čo sa týka nových chutí. K jedlu si dáva pohár šampanského a často má na tanieri veľa masla a smotany.

Pozeranie televízie a spánok

O 20:30 pozerá televíziu, často sleduje aj populárne seriály. Keď ide spať, je čas, aby išli spať aj ostatní členovia rodiny a zamestnávatelia. Kráľovná spí v spálni sama, čo bolo zvykom aj predtým, než zomrel jej manžel, princ Philip. Snaží sa spať 8 a pol hodiny, aby bola svieža a mala energiu do ďalšieho dňa.

0
Komentovať