7 katastrofálnych produktov dovážaných z Číny, ktorým by sme sa mali oblúkom vyhýbať

Monizz

Človek by si nikdy nepomyslel, koľko jedov k nám denne doputuje z Číny. Po mnohých aférach s hračkami či elektronikou už nikoho neprekvapí, že toxické môžu byť aj potraviny. Práve týmto siedmim potravinám by sme sa mali vyhýbať, ak si nechceme v budúcnosti koledovať o nepríjemné zdravotné komplikácie, z ktorých sa môže dokonca vyvinúť aj rakovina.

Článok pokračuje pod videom ↓
titulacina
healthyfoodstyle.com

Čínske škandály

Ako sa hovorí, vždy rozhoduje cena. Otázka je, či aj u vás rozhoduje cena nízka alebo cena vysoká. Vo všeobecnosti možno povedať, že čím je cena nižšia, tým dôkladnejšie by sme sa mali pozerať nielen na zloženie, ale aj na výrobcu. Kontaminované potraviny dovezené z Číny nie sú žiadnou novinkou v mnohých európskych krajinách, Slovensko nevynímajúc. Medzi tie najhoršie škandály patril ten, ktorý sa odohral pred jedenástimi rokmi. Číňania sa neštítili pridávať do sušeného detského mlieka chemikáliu melamín, ktorá vzbudzovala nutrične vyšší obsah bielkovín. Hospitalizovaných bolo 300 000 detí a niekoľko z nich skončilo s poškodenými obličkami.

Ryba Tilapia

Obrovský pozor by sme si mali dávať na tilapiu, ktorá je v mnohom podobná nášmu kaprovi. Žije v bahnistých riečnych vodách a živí sa planktónom a nečistotami z bahna. Tilapia je najlacnejšou rybou, ktorú možno nájsť v našich potravinových reťazcoch. Vo veľkom sa používa aj v školských jedálňach a vývarovniach. Alarmujúce je, že až 80% mrazenej tilapie je z Číny. Pritom rieky v Číne sú dlhodobo toxicky znečistené a konzumácia rýb z nich je pre ľudský organizmus mimoriadne nebezpečná.

tilapia
beforeitsnews.com

Nie je soľ ako soľ

Aféru s posypovou soľou máme ešte všetci čerstvo v pamäti, no pozor by sme si mali dávať aj naďalej. Číňania totiž do kuchynskej soli bežne pridávajú aj tú industriálnu, teda určenú na priemyselné účely. Pri kupovaní soli sa vždy dvakrát pozrite, či produkt nepochádza z Číny.

cinasol
wikipedia.org

Jablkové šťavy

Ak máte radi jablkové džúsy, dajte si pozor, aby ste nekúpili koncentrát vyrobený v Číne. Čínski pestovatelia sa totiž netaja tým, že na svoje ovocie a zeleninu používajú nebezpečné pesticídy a dokonca aj tie, ktoré sú úradmi zakázané. V štátoch západnej Európy tvorí podiel jablkových džúsov dovážaných z Číny až 50%.

cinadzus
freshandhealthyonline.com

Slávna treska

Väčšina tresiek, ktorú v Európe bežne dostať, pochádza z Číny. Mimoriadne znečistené moria, ktoré obklopujú Čínu a rybári tresky z týchto vôd lovia, spôsobujú toxicitu rybieho mäsa, ale tiež množstvo ďalších pridružených ochorení. Nájsť v nich môžete pokojne aj červy.

treska
alibaba.com

Pozor, cesnak!

Čísla hovoria, že približne 42% cesnaku, ktorý nájdete na pultoch našich predajní, sa dováža z Číny. Podobne ako pri jablčných džúsoch, aj tu je problém, ktorý hygienici zistili, spojený predovšetkým s nebezpečnými chemikáliami. Za najhoršie sa považujú bielidlá, ktorými sa čínski vývozcovia snažia svoje produkty vybieliť. Najhorší z nich je metylbromid, ktorý významne poškodzuje dýchací a centrálny nervový systém a podľa OSN je omnoho škodlivejší než chlór.

cinacesnak
jinxianghomage.com

Niet nad kuracinu

Veru nie, nad slovenskú kuracinu niet. Nie preto, že by bola extrémne bio alebo extrémne kvalitná, ale preto, lebo tu aspoň nemáme vysoké percento kureniec nakazených vtáčou chrípkou. Na rozdiel od Číny, ktorá s týmto ochorením bojuje už dlhé roky a do iných krajín ich „preváža“ práve potravou, najmä kuracím mäsom. Okrem toho málokto si vie predstaviť, ako a v akých podmienkach sa kurčatá v Číne chovajú. Nehovoriac o množstve antibiotík, ktorými sú kŕmené.

Chinese workers busy process chicken meat at the Beijing largest chicken meat production line at the Huadu Foodstuffs Company in Beijing, 12 November 2007. Beijing will shut down all unlicensed restaurants and food producers by year-end in a bid to prevent cases of food poisoning during next year's Olympics, state media said 02 September as China has been hit by now-regular reports of dangerous food and other Chinese-made products being seized or recalled overseas, and has launched a number of initiatives to try to clean up its sprawling food industry. AFP PHOTO/TEH ENG KOON (Photo credit should read TEH ENG KOON/AFP/Getty Images)
huffingtonpost.com

Plastová ryža

Nedávno sme priniesli článok o ryži z plastu. Ako inak, tento produkt pochádza z Číny a jej zloženie je viac ako desivé. Vyrába sa zo zemiakov, chemických látok a plastov. Keď ju uvaríte, veľmi nezmäkne.

cinaryza
wereblog.com

Pri každom nákupe si preto dajte záležať na tom, aby ste skontrolovali obal potraviny, ktorú kupujete. Akonáhle nájdete na obale ako výrobcu uvedeného Čínu, produkt odkladajte. Dajte si pozor aj na to, aby ste si nezmýlili výrobcu s dovozcom. Napríklad také jablkové džúsy sa vyrábajú v Číne, no mnohé z nich balia v Nórsku. Faktom ostáva, že naša krajina je vo vlastnej výrobe zatiaľ malou rybou, no o to kvalitnejšou. Kupujte preto radšej slovenské produkty než tie, ktoré sa dovážajú z iných krajín.

Pozri tiež: Ryžu som namočila vo vode a nechala som ju pár dní v chladničke. To, čo som potom uvidela, ma naozaj veľmi znepokojilo

zdroj: babskeveci.sk (Monika), healthyfoodstyle.com