Ryžu som namočila vo vode a nechala som ju pár dní v chladničke. To, čo som potom uvidela ma naozaj veľmi znepokojilo

Lucia Mužlová

Každý rok Čína vyprodukuje približne 1,4 miliónov ton ryže len na export. To z tejto krajiny robí jedného z top dodávateľov ryže na svete. Avšak, čo nás šokovalo bolo, že Kórea vydáva „ryžu“ pod názvom čínska ryža, ktorá je naozaj nebezpečná pre naše zdravie. Možno nebudete veriť, no je vyrobená z plastu!

Článok pokračuje pod videom ↓
ryza3
takprosto.cc

Kórejci však tvrdia, že čínska ryža je vyrobená zo zemiakového škrobu a plastu, ktoré pri varení vytvoria ilúziu voňavého produktu. Našťastie vám poradíme, ako veľmi jednoducho odhaliť akúkoľvek umelinu v ryži.

Ako zistiť kvalitu ryže

Test vodou: Do pohára vložte lyžicu ryže. Organická a teda prírodná ryža sa vždy usadí na dne. Syntetická ryža vám bude plávať na povrchu.

Rozdrvenie zrniek: Keď rozdrvíte pár zrniek ryže a vznikne vám bieli prášok, potom je ryža organická. Ak sú však vo vnútri ryže nejaké žlté škvrny, potom je produkt vyrobený zo syntetických materiálov.

Skúška ohňom: Skúste pár zrniek ryže zapáliť pomocou zápalky. Ak začnú horieť, v žiadnom prípade túto ryžu nejedzte!

Dlhodobejší test: Hrsť premytej ryže vložte do plastovej nádoby a nechajte ju na slnečnom mieste, nie v chladničke. Ak na nej uvidíte po pár dňoch pleseň, je to dobré znamenie. To znamená, že ryža je prírodná.

ryza2
takprosto.cc

Nedávno sa však na internete objavila správa, ktorá šokovala celý svet! Možno ste ju už zachytili.

Ľudská chamtivosť a vypočítavosť nepozná hraníc. A najhoršie je, keď takéto konanie môže poškodiť zdravie iných ľudí, či im dokonca spôsobiť smrť. Ani nemusíme ísť ďaleko od našich hraníc, dobre si spomíname na metylalkoholovú aféru, kedy podnikavci predávali tento jedovatý alkohol ako bežný konzumný alkohol a doplatilo na to niekoľko ľudí. Podobne nebezpečný prípad sa pred Vianocami odohral v Nigérií, kedy colníci zadržali ryžu, ktorá sa im veľmi nepozdávala. To, na čo prišli, skutočne vyráža dych.

ryza1
Pixabay

Až 102 falošných vriec ryže zadržali prednedávnom nigérijskí colníci. Ryža sa im od začiatku nepozdávala, a tak sa rozhodli otestovať ju. Hneď po uvarení ich prekvapila jej veľmi lepkavá konzistencia, a tak ju hneď poslali na rozbor. Laboratórium zistilo, že to, čo sa vydáva za ryžu, vlastne vôbec ryžou nie je. A dokonca to nie je ani potravina, ale sú to obyčajné plastové peletky.

Colníci celkovo zadržali takmer 3 tony tejto plastovej ryže označenej ako „najlepšia paradajková ryža“. Táto „ryža“ bola dovezená z Číny.

Narastajúca inflácia v Nigérií spôsobuje, že cena potravín rastie prudko hore. To platí aj pre ryžu, ktorá dnes v Nigérií stojí dvojnásobok oproti obdobiu z pred 12 mesiacov. Takáto situácia na trhu ale láka aj „podnikavcov“, ktorí sa skutočne neštítia ničoho. Jediné šťastie je, že sa colníkom podaril tento podvod odhaliť. Ani si nechceme predstaviť, čo by sa stalo, keby niekto takúto „ryžu“ skutočne aj zjedol.

Pozrite sa, ako sa syntetická ryža vyrába. Budete poriadne šokovaní!

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc