Máte problémy, no nechcete ísť k terapeutovi? Jedna z týchto 10 rád od psychológov vám pomôže vyrovnať sa s akoukoľvek situáciou

KatkaR

V dnešnej uponáhľanej dobe sa niet čo čudovať, že pracujúci alebo študujúci ľudia, mamičky na materskej, dôchodcovia, a vlastne ľudia zo všetkých sociálnych vrstiev, si raz za čas zájdu po radu k odborníkovi. Hľadanie útočiska v ordinácii profesionála sa mnohým z nich zdá byť správnym krokom v ceste za šťastím. Ak by ste sa však týchto ľudí opýtali, čo im bolo v ordinácii povedané a s akou radou do života z nej odchádzajú, pravdepodobne by odpoveďou bol niektorý z nasledujúcich tipov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Väčšina vašich problémov má korene vo vašom detstve

pixabay.com

Stačí, keď sa pozriete na svojich rodičov. Ako sa správajú? Aké sú ich motívy? Existuje množstvo teórií, ktoré vysvetľujú, prečo problémy vychádzajú práve z obdobia nášho detstva. Keď zistíte a pochopíte, prečo sa vaši rodičia v istej situácii zachovali tak, ako sa zachovali, a prečo urobili to čo urobili, budete schopná odpustiť im a urobiť obrovský krok vpred a akceptovať samú seba takú, aká ste.

Problémy sú iba vo vašej hlave

Vnútorné monológy ako “Mala som jej odpovedať inak“ alebo “Určite to urobil preto, že…“ sú úplne zbytočné. Nemôžeme vysvetliť reakcie iných ľudí – tí ľudia totiž vyrastali v úplne inej atmosfére a podmienkach ako vy a majú vlastné skúsenosti a zážitky, ktoré sa od tých vašich veľmi odlišujú. A preto, keď sa pokúšate pochopiť správanie alebo dôvody iného človeka, čelíte problémom, ktoré ste si sama vytvorili.

Hovorte viac o svojich problémoch a neobviňujte z nich iných ľudí

Obviníli ste niekedy svojho partnera slovami: “Trpím kvôli tomu čo si mi urobil!“ Jeho odpoveď môže znieť: “A čo som ti urobil?“ Keď sa nachádzate v zložitej situácii, snažte sa zo všetkých síl vyhnúť tomu, aby ste z toho obviňovali iného človeka. Ako na to? Keď človeka z niečoho obviníte, začne sa automaticky a okamžite brániť. Avšak, ak mu iba vysvetlíte svoje pocity, bez akéhokoľvek útoku, dostane šancu napraviť situáciu, zachovať si vlastnú dôstojnosť alebo možnosť vyjadriť svoj názor na danú vec.

Starajte sa viac o seba a menej o ostatných

View this post on Instagram

Приснилось мне ночью- школа. Помню, на выпускном в микрофон сказала, что рада свалить наконец из нее, а класснуха сильно оскорбилась и сказала, что "Чигаева как всегда". Ребят ,ну правда, школа же отстой! Это роддом подростковых комплексов, большая машина ненужной информации, время драгоценное же! Вот в универ я бы вернулась) #иллюстрацииназаказ #иллюстрация #иллюстратор #школа #дети #творчество #открытки #любовь #тишина #акварель #карандаши #illustrator #illustration #art #drawing #children #liveart #instaart #aquarelle #cards #schule #silence #happy #hygge #inspiration #longebard_illustration #сны #instaart #instagood

A post shared by Поля Сайфуллина (@longebard_illustrations) on

Porovnávanie sa s inými ľuďmi je zlý a zbytočný zlozvyk. Ako sme už spomenuli, každý človek má vlastné skúsenosti, vedomosti, finančnú situáciu, fyzickú formu a osobnostné kvality, túžby a úspechy. Keď nás niekoho nápad inšpiruje a motivuje, je to skvelé – môžeme si na základe toho budovať vlastné túžby a sny. Avšak, ak sa snažíme kopírovať život niekoho iného a bezhlavo sa ženieme za úspechmi, ktoré dosiahol, ničíme si tým svoj vlastný život, ktorý by sme si mali užívať!

Opustite svoju komfortnú zónu

Táto rada je plne využiteľná vo všetkých oblastiach života. Keď si chcete nájsť svoju spriaznenú dušu a životného partnera, spoznávať nových ľudí, zmeniť prácu, v ktorej nie ste spokojná, nájsť svoju vášeň a hobby a zistiť, čo je pre vás skutočne zaujímavé, všetko, čo musíte urobiť je – vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a preskúmať nové možnosti.

Stanovte si hranice a nenechajte nikoho, aby ich prekročil

Vo väčšine prípadov sa klienti navštevujúci svojich terapeutov snažia nájsť riešenie svojich interakcií s ostatnými ľuďmi. Napríklad chcú zistiť, ako majú vychádzať so svojou svokrou, ktorá ich rozčuľuje, ako sa vysporiadať s večne nespokojným šéfom alebo ako nájsť cestu k svojim pubertálnym deťom. Terapeut im väčšinou odpovedie, aby si stanovili pevné hranice, čím vyriešia asi 50% svojich problémov. Ak tolerujete niekoho zlý prístup, nič sa nezmení. Ak ho však nepustíte za hranice, ktoré ste si sama stanovili, váš oponent vás začne rešpektovať a jeho postoj vás nebude ovplyvňovať.

Každý deň urobte malý krôčik vpred

Tento zvyk dokážete vyformovať už za 20 dní a za 20 dní sa aj zakorení vo vašej mysli. Psychológovia chápu fungovanie ľudského mozgu, a preto svojim pacientom odporúčajú, aby každý deň urobili krok vpred. To znamená, že pokiaľ nedokážete vášmu manželovi povedať “ďakujem“, môžete to vyriešiť tak, že si každý deň napíšete zoznam pozitív a dobrých vecí, ktoré v ten deň urobil a pokiaľ mu za tieto drobnosti poďakujete, sama uvidíte, že nie je až taký neschopný, ako ste si mysleli.

Premýšľajte o skúsenosti, ktorú ste získali vďaka konkrétnej situácii

View this post on Instagram

Пора,пора! Душевных наших мук не стоит мир; оставим заблужденья! Сокроем жизнь под сень уединенья! Я жду тебя, мой запоздалый друг-приди! Огнем волшебного рассказа сердечные преданья оживи; поговорим о бурных днях Кавказа, о Шиллере, о славе, о любви. А.С. #helen_po_art #helenpotyomkina #poetry #poetlife #forest #illustration_best #illustrator #art🎨 #draweveryday #иллюстрация #пушкин #поэзия #поэт #муза #лес #книжнаяиллюстрация #настроение #вдохновение #стихи

A post shared by O L E N A P O T Y O M K I N A (@helen_po_art) on

Každá stresujúca situácia znamená, že ste museli opustiť vašu komfortnú zónu. Tiež to znamená, že práve získavate novú a nenahraditeľnú skúsenosť, ktorá vám môže v budúcnosti pomôcť vyriešiť situáciu podobného typu oveľa skôr, oveľa efektívnejšie a hlavne bez zbytočného stresu. Ak ste napríklad počas roka pravidelne meškali do práce a nedostali ste očakávané odmeny, môžete tu vidieť priame prepojenie a rovnako možnosti, ako to v budúcnosti napraviť.

Nechajte situáciu plynúť

pixabay.com

Keď sa snažíte niečo zmeniť, nepreháňajte to. Ak máte napríklad nejaké rodinné problémy a viete, ako by sa to dalo vyriešiť, alebo čo by bolo treba zmeniť, skúste to zmeniť najskôr sama a nenúťte do toho aj ostatných členov rodiny. Rovnako môžete zmeniť aj svoj prístup a nechať situáciu, aby sa vyriešila sama, pričom sa do toho nebudete až tak angažovať. Ak chcete do riešenia zapojiť aj ostatných členov rodiny, môžete im predložiť svoj plán a poprosiť ich, aby to skúsili spolu s vami. Voľba je len a len na vás.

Nebudťe svojou mučiteľkou, ale svojou priateľkou

pixabay.com

V živote sa ocitnete i v situáciách, kedy bude potrebné, aby ste si priznali svoju porážku a pochopili, že všetko ovplyvniť nemôžete. Nepremýšľajte nad vecami stále dokola a nepovažujte čas, ktorý ste strávili nad týmito vecami za zbytočný. Keď sa na chvíľku zastavíte, zistíte, že sa môžete v pokoji zamyslieť nad zážitkami z vašej minulosti, poučiť sa z nich a tentokrát ste pripravená vybrať si tú správnu cestu.

Veríme, že tieto rady a odporúčania vás motivovali a pomohli vám premyslieť si vaše ďalšie kroky, ktoré vám budú nápomocné pri dosahovaní vašich cieľov. Samozrejme, niekedy je potrebné poradiť sa i s odborníkom, ktorý vašu situáciu dokáže individuálne vyhodnotiť a pomôcť vám s vašimi problémami odporúčaniami, ktoré sa hodia na riešenie vašich problémov. Pomohli vám rady z nášho článku? Máte nejaké vlastné tipy, ktoré vás motivujú na ceste životom? Podeľte sa o ne i s nami.

Katuš, brightside.me

Najnovšie články