Včera sa na oblohe objavili podivné svietiace oblaky. Kedy ich budete znovu vidieť a čo tento jav znamená?

Lucia Mužlová

Foto: wikimedia.org

Ako informoval portál imeteo, včera sme na východnom Slovensku, konkrétne v Košiciach mohli pozorovať zaujímavý úkaz. Na oblohe sa objavili svietiace oblaky a všimli si ich mnohí obyvatelia mesta. Nie každý však vie, o čo konkrétne sa jedná.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Nejde o ojedinelý úkaz, no momentálne ho môžete pozorovať aj na území Slovenska. Keďže sa vyskytujú v neskorších večerných hodinách, je to veľmi zaujímavý úkaz a niekedy ich môžete v texte nájsť označované aj ako nočné svietiace oblaky. Často sa vyskytujú v letných mesiacoch a to tesne po západe alebo tesne pred východom slnka. Ide o stav, kedy sú oblaky v určitej výške (konkrétne 76 až 85 km nad zemou) a sú samozrejme tvorené kryštálikmi ľadu. Len do nedávna tento jav ešte nebol celkom dobre objasnený, no dnes už vieme, že oblačnosť je tvorená čiastočkami prachu, vodnou parou a to všetko za prítomnosti nízkych teplôt.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Karenn B. Detlefsen (@karennfotos) on

Koniec koncov, odpoveď na otázku, prečo oblaky vlastne svietia je jednoduchá. Sú vysoko nad zemským povrchom a sú osvetľované Slnkom. Vidíme ich preto, lebo je leto a sklon Slnka ideálny na to, aby takýto úkaz mohol vzniknúť. Ak ste ich tento rok ešte nepozorovali, čas máte až do augusta, no vidieť nie sú každý deň, takže je potrebné, aby bola aj jasnejšia obloha.

Najnovšie články