Sociálna poisťovňa potrebuje na vyplácanie dôchodkov rekordnú sumu. Čo je skutočným dôvodom?

SITA

Foto: unsplash/TASR archív

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za desať mesiacov tohto roka rekordne stúpli. Na vyplácanie penzií tak ide historicky najviac financií.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kým v januári až októbri minulého roka vynaložila poisťovňa na výplatu penzií 6,88 miliardy eur, za desať mesiacov tohto roka to už bolo 8,55 miliardy eur. Ide o medziročný nárast o 1,67 miliardy eur. Vyplýva to zo štatistiky Sociálnej poisťovne. Medziročný nárast výdavkov na penzie je pritom rekordný. Vlani sa totiž desaťmesačné výdavky poisťovne na penzie medziročne zvýšili len o 211 miliónov eur a v roku 2021 o 267 miliónov eur.

Čo je za výrazným zvýšením?

Za výrazným zvýšením výdavkov na penzie stojí najmä tohtoročná dvojnásobná valorizácia dôchodkov, v menšej miere zavedenie rodičovského dôchodku. Od 1. januára tohto roka zvýšila poisťovňa všetky penzie o 11,8 percenta.

Napríklad priemerný starobný dôchodok tak od začiatku tohto roka stúpol o viac ako 61 eur. Od 1. júla tohto roka poisťovňa mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Znamenalo to opätovný nárast priemernej starobnej penzie o viac ako 60 eur.

Môže za to rodičovský dôchodok?

Najnovšie články