Je známy dátum korunovácie kráľa Karola. Konať by sa mala v tento symbolický deň

Kristína Hagarová

Foto: profimedia

Očakáva sa, že korunovácia kráľa Karola III. sa uskutoční budúci rok, a to vo veľmi symbolický dátum. V júni totižto uplynie 70 rokov od korunovácie kráľovnej Alžbety.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál The Sun. Podľa ich informácií by sa mala korunovácia uskutočniť v máji alebo júni budúceho roka. Korunovácia sa začala plánovať už pár hodín po emocionálnom štátnom pohrebe kráľovnej Alžbety. Korunovácia by mala byť podľa zdrojov kratšia, menšia a mala by stáť oveľa menej peňazí ako korunovácia kráľovnej Alžbety v roku 1953.

Foto: profimedia

S prípravami sa už začalo

Na korunováciu sa však príliš neponáhľajú a je potrebné urobiť veľmi veľa plánov. Zvažuje sa hlavne dátum 2. jún 2023.  „Rodina zostáva v oficiálnom smútku až do pondelka, nič nebude dokončené veľmi skoro. Každý si však uvedomuje, že sa to musí stať budúci rok a máj alebo jún je preferovaný čas.“ Karol dával zároveň dosť jasne najavo, že chce monarchiu zoštíhliť a korunovácia bude toho odrazom.

Foto: TASR/AP

Karol si je veľmi vedomý zápasov medzi modernými Britmi a monarchiou, preto chce, aby korunovácia zostala verná tradíciám, ale zároveň reprezentovala monarchiu v modernom svete. Podľa zdrojov sa však z pochopiteľných dôvodov kráľ stále cíti smutný a unavený a napriek povinnostiam sa venuje trúchleniu. Očakáva sa, že už budúci mesiac sa bude Karol venovať svojim prvým veľkým záväzkom a cestovať.

Karol stále trúchli

Karol je vo veku 73 rokov najstarším kráľom, ktorý nastúpil na britský trón. Keď bude korunovaný, bude mať 74 rokov. Korunovácia sa bude konať vo Westminsterskom opátstve pod vedením arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho. Korunovácia bude tiež označená za štátny sviatok. Karol tiež naznačil, že chce, aby boli na jeho korunovácii zastúpené rôzne náboženstvá a komunity, ktoré budú odrážať rozmanitosť Británie.