Obrovský pokrok v medicíne. Lekári konečne prišli na to, čo spôsobuje ekzém a ako sa ho účinne zbavíte

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Ekzém je niečo, čo už dlhodobo trápi naozaj veľmi veľké množstvo ľudí. Urobili by čokoľvek, aby sa ho zbavili, no pravdou je, že donedávna ešte sami vedci nevedeli, čo za ním skutočne je. Podľa Sciencealert je to však už všetko inak a vedci tvrdia, že prišli na to, čo sa deje s kožou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci mali určiť veľa procesov, ktoré sa kazia v koži ľudí, ktorí trpia ekzémom. Vďaka tomu by sme konečne mali vedieť, ako proti tomuto chronickému stavu bojovať. Podľa štúdie z roku 2006 existuje veľmi silná väzba medzi ľuďmi, ktorým chýba v koži určitý proteín a výskytom ekzému. Minulý rok vedci na daných výsledkoch stavali, aby zistili, čo je naozaj zle a tak sa dostali bližšie ku lieku na ekzém.

Foto: needpix

Ekzémom trpia hlavne deti

Ekzém je chronické ochorenie kože, ktoré trápi 20% detí a 3% dospelých ľudí po celom svete. Aj keď existuje niekoľko vecí, ktoré pomáhajú jeho zmierneniu, vedci stále nevynašli liek, ktorý by s ním vedeli skoncovať nadobro. Za posledné roky prišli na to, že ekzém spôsobuje nedostatok proteínu, konkrétne filagrínu, v koži. Tento proteín pomáha formovať jednotlivé bunky kože. Ak má človek genetickú mutáciu, ktorá prívodu filagrínu bráni, môže sa vyvinúť práve ekzém.

Prelom vo výskume

V roku 2016 nastal prelom, kedy vedci prišli na ďalšiu zo skladačiek, ktorá ich posúva bližšie k vynájdeniu lieku. Zistili, že nedostatok filagrínu sám o sebe môže vyvolať množstvo molekulárnych zmien v dôležitých regulačných mechanizmoch v koži. To ovplyvnilo veci, ako je bunková štruktúra, bariérová funkcia, a dokonca aj to, ako sa bunky reagovali na stres. Ďalej identifikovali 17 ďalších proteínov. Neskôr analyzovali svoje výskumy na zdravých jedincoch a tých s ekzémom.

Foto: pixabay

Časom sa ho úplne zbavíme

Zistili, že niektoré z proteínov boli významne zmenené hlave u jedincoch s ekzémom, presne ako im to vyšlo v laboratóriu. „Tento typ výskumu umožňuje vedcom ďalej vyvíjať liečbu, ktorá sa zameriava na skutočnú príčinu choroby a nielen na zmiernenie jej priebehu,“ povedala Nina Goad z Britskej asociácie dermatológov.

Foto: maxpixel

Je jasné, že pre mnohých ľudí je niečo takéto nezrozumiteľné a nevyznajú sa do toho. Pre vedcov je niečo takéto však naozaj veľmi významným krokom k tomu, aby mohli vyvinúť liečbu, ktorá sa atopického ekzému zbaví úplne a nebude len zmierňovať jeho príznaky.