Neodsudzujte, pokiaľ nevyskúšate! Všetko, čo ste nevedeli o menštruačnom kalíšku a báli ste sa opýtať

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Menštruačný kalíšok predstavuje revolúciu v oblasti intímnych potrieb, hoci mnohé ženy sa stále nevedia zbaviť predsudkov, ktoré za ním vidia. Nemali by ste však túto možnosť zahadzovať. Predtým, než nesúhlasne mávnete rukou, skúste si prečítať tento článok.

Dva faktory. ktorým sa neustále všetci oháňajú sú ekológia a cena. Nedávno sme vám priniesli článok o tom, čo hovoria na používanie menštruačného kalíška vedci a rôzne štúdie. Teraz vám dáme hneď niekoľko tipov a rád o tom, čo znamená menštruačný kalíšok používať a ako sa oň starať. Možno práve potom sa zbavíte predsudkov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peace With The Wild (@peacewiththewild),

Na čo je vlastne kalíšok?

Na rozdiel od tampónov alebo vložiek, ktoré krv absorbujú, menštruačný kalíšok ju zbiera. Zachytí jej oveľa viac a práve preto nie je potrebné ho tak často vymieňať, pokojne ho môžete mať v tele celú noc aj celý deň. Práve tento fakt je mnohým ženám nepríjemný, no je to úplne zbytočné, hlavne vtedy, keď vaša menštruácia nie je natoľko silná, aby ste ho potrebovali vymeniť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sustainable Table (@sustain_table),

Syndróm toxického šoku nehrozí

Pre mnohé ženy je hlavným strašiakom hlavne syndróm toxického šoku, keďže práve preto sa často vzdávajú tampónov. Základ je však v prvom rade v tom, z čoho je kalíšok vyrobený. Je to lekársky silikón, ktorý zaručuje úplnú bezpečnosť, čo sa týka hygieny a predchádzaniu zdravotných problémov. Ak vás zaujíma, čo všetko je vyrobené z lekárskeho silikónu, sú to napríklad aj kontaktné šošovky alebo prsné implantáty. S používaním menštruačného kalíška teda nie sú spojené žiadne zdravotné riziká. Jediný čas, kedy sa neodporúča ho používať, je počas šestonedelia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa G Cup (@g_menstrual_cup),

Ako často sa musí vymieňať?

Mnohé ženy vám povedia, že úplne stačí ráno ho zaviesť a večer vyliať, opláchnuť a pokojne znovu zaviesť. Vo všeobecnosti je však odporúčaný čas 12 hodín.

Ako sa oň starať

V prvom rade je dôležité poznamenať, že jeden kalíšok má životnosť desať rokov. Nepotrebujete ich viac, skutočne vám stačí iba jeden. Mnohé ženy žijú v domnienke, že je ho potrebné každý deň špeciálne ošetrovať a že k nemu potrebujete aj antibakteriálny gél. Nie je to tak. Kalíšok je dôležité pred prvým použitím, a potom vždy po skončení menštruácie vyvariť. Nepotrebujete ho ošetrovať každý deň, dôležité je ho dôkladne umyť čistou vodou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SOLUSI DARI ALAM 🌿🌺 (@kamar.widi),

Voda a spánok

Mnohé ženy si menštruačný kalíšok dávajú aj mimo menštruácie, napríklad v prípade, keď idú na kúpalisko alebo do bazéna a majú sklony k mykózam a rôznym podobným ochoreniam. Ak však cestujete na dovolenku a vychádzajú vám svoje dni, je kalíšok určite lepšou voľbou ako tampón hlavne preto, že ho nemusíte vždy po výstupe z vody vymieňať. Keď si ho správne zavediete, nebudete mať problém ani v noci.

Kalíšok a verejné toalety

Mnohé ženy, ktoré majú silnú menštruáciu, majú obavy práve z vylievania na verejných toaletách alebo v práci. V prípade, že ho naozaj potrebujete vyliať úplne postačí, keď budete mať so sebou fľašku s vodou alebo vlhčené obrúsky. Kalíšok len vyleje, opláchnete alebo utriete a zavediete znova.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cara Mia (@cutewitch772),

Zavádzanie chce trpezlivosť

Kalíšok sa zavádza veľmi podobne ako tampón, napriek tomu to vyžaduje prax. Mnohé ženy to po prvých razoch vzdajú, no keď už ho doma máte, nemali by ste to vzdávať, ale skúšať, dokým si nenájdete spôsob, ktorý vám bude vyhovovať. Každá žena je iná, no veľká väčšina kalíšok odsúdi predtým, než by si o ňom niečo zistila alebo ho vyskúšala.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa E L L A ❣️🌻 (@ellaeschula_),

Nie každej žene vyhovuje používanie tampónov a práve preto často odsúdia aj kalíšok. Pravdou však je, že mnohé ženy tvrdia, že odkedy používajú kalíšok, majú dokonca menšie alebo až žiadne bolesti. Kalíšok v tele narozdiel od tampónu necítite a stojí to za vyskúšanie.

Ak si stále nie ste isté, ako kalíšok používať, pozrite si napríklad nasledujúce video, v ktorom je všetko vysvetlené.

Najnovšie články