Doktori z Harvardu prišli s novým objavom. Toto cvičenie má najlepší vplyv na naše telo, váhu a BMI index

Michaela

Pohyb je neskutočne priaznivý pre naše telo. Sami dobre viete, ak pravidelne vykonávate nejaké cvičenie a na moment ho oželiete, cítite sa takí nemastní-neslaní, vláčni, leniví. Keď je raz telo na pravidelný pohyb zvyknuté, ak mu ho vezmete, bude mu chýbať. Ak ste si ale mysleli, že taký beh je pre nás najlepší, mýlili ste sa. Nie, nie je zlý, avšak je mnoho ďalších aktivít, ktoré vám prospejú omnoho viac. Navyše si akoukoľvek pohybovou činnosťou prečistíte hlavu, budete mať jasnejšiu myseľ a lepšiu náladu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Profesor medicíny na harvardskej zdravotníckej univerzite, I-Min Lee, zostavil prebríček pohybových aktivít, ktoré najlepšie vplývajú na naše telo. Nielenže vám pomôžu stratiť nejaké to kilo, pomôžu vám aj s postupným budovaním svalstva, potešia srdce, mozog i kosti.

Plávanie

pixabay.com

Okrem toho, že pracuje takmer každý sval v tele, plávanie vám môže pomôcť so srdcovou frekvenciou, je to jeden z mála športov, kde nadmerne neopotrebúvate žiadne kĺby. Ak si však samozrejme nechcete plávaním uškodiť a vaším obľúbeným štýlom sú prsia, mali by ste sa naučiť plávať s okuliarmi s ponáraním. Ak plávate s hlavou nad vodou, veľmi si ničíte krčnú chrbticu. Plávanie je navyše skvellou voľbou pre ľudí s artridídou kvôli tomu, že je vo vode človek nadľahčený.

Skvelé je, ak sa dostanete do bodu, kedy budete bez problémov vedieť plávať 30-45 minút takým teplom, aby ste vládali.

Tai chi

pixabay.com

Tai chi – tiež nazývané tai chi chuan – je čínske bojové umenie, kombinujúce sériu elegantných, ladných pohybov, ktoré vám výborne pomôžu aj s koncentráciou. Cvičí sa pomaly a jemne, pričom sa veľký dôraz kladie najmä na hlboké dýchanie. Bez ohľadu na vek alebo to, ako veľmi zdatní sa fyzicky cítite, je toto cvičenie ideálne snáď pre každého. Tempo si určiteje sami, a teda ho môže vykonávať naozaj ktokoľvek.

Tai Chi je obzvlášť vhodné pre starších ľudí, pretože nám pomáhajú so spomínanou koncentráciou a rovnováhou, ktorú s vekom akosi strácame.

Silový tréning

Je to tréning, kedy využívame svoju vlastnú váhu a pracujete s ňou. Využívajú sa však aj závažia ako činky, elastické pásky alebo závažia na ruky či členky. Je len na vás, či sa rozhodnete používať len vlastnú váhu, alebo zvolíte aj nejaké závažia.

Internet je plný videí, určite si teda nájdete cviky zostavené ideálne pre vás. Sú to rôzne, napríklad 7-minútové zostavy, ktoré pravidelne cvičíte doma najskôr 2 až 3-krát do týždňa, no časom častejšie.

Ďalšou z možností je aj vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT), ktorý je kombináciou krátkych intervalov intenzívneho cvičenia (bicykel, šprint, skákanie na švihadle), za ktorými nasleduje krátka pauza na zotavenie, napríklad v podobe chôdze.

pixabay.com

Bez ohľadu na to, aký tréning si zvolíte, dôležité je v ňom zotrvať.

Chôdza

Možno sa to nezdá, avšak aj chôdza je ako pohyb pre nás veľmi dôležitá. Môže to znieť zanedbateľné, ale chôdza môže byť silným liekom.

Rôzne štúdie sa zhodnú v tom, že chôdza po dobu najmenej 30 minút – dokonca aj miernym alebo pokojným tempom – môže mať naozaj veľmi dobrý vplyv pre mozog a telo. Jedna z nedávnych štúdií zistila, že u dospelých vo veku nad 60 rokov, sa chôdza po dobu 30 minút, štyroch dni v týždni po dobu 12 týždňov, javila ako skvelým pomocníkom pri slabnutí pamäte. Takisto nás chôdba vie zbaviť smútku, pochmúrnych nálad.

Ak v súčasnosti nevykonávate žiadnu fyzickú aktivitu, odborníci odporúčajú venovať sa aspoň chôdzi, ktorá by mala trvať minimálne 15 minút.

Kegelove cviky

Kegelove cviky sú skvelé pre mužov i ženy, pretože pomáhajú posilniť skupinu svalov, ktoré sa bežne nazývajú „panvové dno“ a pri iných cvičenach sa im veľmi nevenujeme. Ako starneme, tieto svaly – vrátane maternice, močového mechúra, tenkého čreva a konečníka – pomaly oslabujú. Pravidelným posilňovaním tejto skupiny svalov viete predísť rôznym nepríjemnostiam, napríklad úniku moču.

pixabay.com

Kegelove cviky zahŕňajú skupinu cvikov, ktorými si panvové svalstvo posilňujete „stláčaním“ a následným uvoľnovaním. Najlepšie je cvičiť denne. Sú to však jednoduché cviky, ktoré vám nezaberú vôbec veľa času.

Cvičíte doma? Akým fyzickým aktivitám sa venujete vy a nedáte na ne dopustiť? Podeľte sa o svoje skúsenosti s našimi čitateľmi v komentároch.

Pozri aj: Zuzka spolu s manželom vytvorili značku, ktorú mamičky jednoducho milujú. Je dôkazom toho, že s podnikaním sa dá začať aj počas materskej

zdroj: babskeveci.sk (Michaela), independent.co.uk

Najnovšie články