Zuzka spolu s manželom vytvorili značku, ktorú mamičky jednoducho milujú. Je dôkazom toho, že s podnikaním sa dá začať aj počas materskej

Michal Blaško

Zuzana Cachovanová je mladá 29-ročná slovenská mamička troch synov a zároveň podnikateľka, ktorá začala s podnikaním počas materskej.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: Rischino.sk

Spolu s manželom Richardom si vytvorili vlastnú značku detských nosičov a šatiek Rischino, ktoré sú dnes obľúbené medzi stovkami slovenských mamičiek. Okrem toho podporuje komunitu mamičiek a stará sa o osvetu nosenia medzi ľuďmi. V rozhovore nám prezradí, ako s podnikaním začala, ako rozpoznať správny nosič a prečo je nosenie pre rodiča aj dieťatko ideálne.

Zuzana, väčšina mamičiek počas materskej nestíha ani kávu s kamarátkou. Vy ste však zvládli rozbehnúť úspešné podnikanie. Ako je to možné?

Je to pravdepodobne tým, že zo začiatku to bola najmä moja záľuba. Téma nosenia detí nebola v čase, keď som bola tehotná s prvým synom, natoľko rozšírená ako dnes. Veľa informácií som si študovala zo zahraničných publikácií a webov. Keď sa syn narodil, začala som ho nosiť najprv v šatke, potom som kvôli praktickosti viac využívala nosič. Keďže som aj počas materskej pracovala, bolo pre mňa veľkou výhodou, že som mohla syna uspávať a zároveň sa venovať aj práci. Až postupne prišiel nápad vytvoriť si svoj nosič. Keďže prvorodený syn sa volá Riško, no voláme ho aj Rišino, názov našej značky bol jasný – Rischino.

Myšlienka rozbehnúť výrobu nosičov a šatiek tak vznikla najmä z vlastnej potreby?

Foto: Rischino.sk

Vznikla čiastočne aj z vlastnej potreby. Predovšetkým sme však chceli priniesť kvalitný slovenský produkt pre zdravé a bezpečné nosenie detí, ktorý mamičkám uľahčí materstvo. Každodenné povinnosti sú s nosičmi pre rodičov oveľa jednoduchšie. Zatiaľ čo napríklad uspávate dieťatko, voľnými rukami môžete variť či vykonávať iné domáce práce. Okrem toho sa dostanete na miesta, kde to s kočiarom nie je možné.

O nosení sa hovorí, že nie je len praktické, no má vplyv aj na náladu a správanie dieťatka. Je to tak?

Nosenie deti upokojuje. Blízkosť rodiča vyplavuje u detí endorfíny a oxytocín, čo má za následok upokojenie aj v prípade chorôb, kolík, pri raste zúbkov či uspávaní. Deti do roka v podstate aj tak stále prenášame na rukách, manipulujeme nimi a aj bez nosiacej pomôcky strávia na rukách v rôznych polohách kopu hodín. Vtedy je určite lepšie použiť nosiacu pomôcku, v ktorej má dieťa správnu polohu. Zároveň sa odľahčí záťaž pre nositeľa, keďže správny nosič alebo šatka rovnomerne rozložia ťažisko.

Vaše produkty vznikali pod dohľadom odborníkov. Aká bola s nimi spolupráca?

Spolupráca s odborníkmi je pre nás veľkým prínosom. Nosiče vznikali za pomoci lekárov, fyzioterapeutov, psychológa a odborníkov z krajčírskeho a návrhárskeho prostredia. Kým naše nosiče a šatky prišli do predaja, vyvíjali sa viac ako dva roky. Okrem klasických testov nosnosti a preťaženia prešli aj dôkladnými meraniami, aby spĺňali kritériá ergonomickosti pre dieťa aj pre nositeľa. Naše nosiče majú garantov ortopéda, fyzioterapeutku a psychologičku. Okrem toho musia spĺňať náročné kritériá na materiál.

Materiály, ktoré používate, sú teda niečím špecifické?

Najšpecifickejšie sú tým, že sú čisto slovenské. Komponenty si dávame na mieru vyrábať u nás a v Česku. Šijeme z biobavlny alebo organickej bavlny, ktoré sú farbené len prírodnými farbami certifikovanými pre deti. Šatky a biobavlny tkáme u nás na Slovensku a môžeme tak dohliadať na celý proces od spracovania priadze až po záverečné šitie našich produktov.

Foto: Rischino.sk

Znamená to, že stále nosiče šijete ručne alebo sa proces výroby za ten čas zmenil?

Zmenil sa v tom, že sa výroba rozrástla – na niekoľko krajčírskych dielní, vlastné priestory na baliareň, sklady a účtareň. Samotný proces šitia sa však vôbec nezmenil. Stále sme ostali, a vždy aj ostaneme, pri hand made výrobe. Nosič sa strihá ručne a následne ho šije krajčírka, nešijeme manufaktúrne. Nosiče a šatky prechádzajú kontrolou a balia sa do nepriepustnej fólie. Benefitom pre našich zákazníkov je, že ich posielame vyprané a vyžehlené, aby boli hneď pripravené na nosenie.

Benefitom je však nepochybne aj nádherný dizajn Rischino produktov. Odkiaľ beriete inšpiráciu?

Najväčšia inšpirácia je Slovensko. Vzory čerpáme najmä z folklóru, napríklad také čičmianske srdiečka už sú naším poznávacím znamením. Dizajny však máme rôzne, snažíme sa prinášať vždy niečo nové a zaujímavé, aby si každý našiel to svoje.

Foto: Rischino.sk

Okrem výroby kvalitných slovenských produktov sa však staráte aj o podporu komunity nosiacich mamičiek. Ako toto poradenstvo nosenia detí prebieha?

Dnes nosí už čoraz viac mamičiek a našim cieľom je edukácia verejnosti o správnom ergonomickom nosení detí. Založili sme preto školiace centrum Ergonosenie, ktorého poslaním je profesionálne školenie poradkýň nosenia. Poradkyne nosenia sme združili na náš podporný web www.ergonosenie.sk , kde si ich mamičky môžu jednoducho vyhľadať podľa krajov. Okrem poradkýň nosenia tu mamičky nájdu články o nosení, ktoré im môžu byť pri nosení nápomocné.

Je teda dôležité vedieť, ako správne nosiť?

Samozrejme. Nie každé nosenie a nosiaca pomôcka spĺňajú kritériá ergonomickosti. Žiaľ, v našich obchodoch sa stále vyskytujú aj klokanky a rôzne hybridy, ktoré častokrát výrobca deklaruje ako ergonomické, ale v skutočnosti nimi nie sú.

Čo by ste teda mamičkám poradili, ako si majú vybrať tú správnu nosiacu pomôcku? A hlavne: nosič alebo šatku?

Mamičky by mali dbať na správnu ergonomickú polohu dieťatka – teda nôžky do M. Ďalej žiadne vystužené opierky, ktoré znemožňujú správne anatomické zakrivenie chrbátika podľa aktuálneho vývojového štádia dieťatka. A určite sa vyvarovať polohe dieťaťa tvárou smerom od nositeľa, čo príliš zaťažuje bedrové kĺby. Dieťatko visí, nemá oporu hlavičky a má zle zakrivený chrbátik.

Ak by sme mali porovnať nosiče a šatky, obe majú svoje výhody. Nosič je praktickejší pri presunoch, rýchlejšie sa do neho nasadí a uloží dieťa a mnohým mamičkám sa zdá jednoduchší ako viazanie šatky. Taktiež ich viac preferujú oteckovia.

Zuzanin manžel Richard, Foto: Rischino.sk

Šatka je, naopak, pohodlnejšia a viac variabilná, keďže sa dá viazať rôznymi úväzmi. Dokonale sa dieťatku prispôsobí a je možné ho skôr začať viazať na chrbát, kdežto v nosiči až keď dieťa samostatne sedí. Ak je však nosiaca pomôcka kvalitná a správna, tak sa nedá striktne povedať, v čom je lepšie nosiť. Vždy to záleží hlavne od potrieb danej rodinky.

Mnoho ľudí ešte stále vidí nosenie ako nejaký moderný výstrelok, ktorý deťom škodí. Na záver teda už len jednoduchá otázka Zuzana: Prečo nosenie?

Popravde, ja osobne sa nestretávam s názormi, ktoré sú silno proti. Aj medzi odborníkmi a lekármi, s ktorými sa stretávame na kongresoch, nie je žiadny negativizmus. Skôr to podporujú. Veď sa len pozrime na to, že kočíky sa u nás začali používať až v povojnovom období. Je teda zrejmé, že nosenie detí tu bolo odjakživa, iná možnosť ani nebola. Nie je to žiadna novinka, práve naopak, je to niečo, čo je pre ľudstvo prirodzené.

Foto: Rischino.sk

Aj z psychologického hľadiska má nosenie detí veľký význam. Poskytuje deťom pocit istoty a bezpečia, pomáha budovať kontakt medzi rodičom a dieťaťom, takže je aj súčasťou kontaktného rodičovstva. Navyše, kde je dieťatku lepšie ako na teplej maminej hrudi, kde môže cítiť jej vôňu, vnímať tlkot jej srdca a kolísať sa v rytme jej krokov?

Ak by ste sa o nosičoch a šatkách Rischino chceli dozvedieť viac, okrem webu www.rischino.sk si ich môžete pozrieť aj na Facebooku alebo Instagrame, kde nájdete mnoho fotiek od spokojných maminiek, ocinkov a najmä detí.

Najnovšie články