Všetko, čo potrebujete vedieť o 14. dôchodku: Seniori môžu získať až takúto sumu, podmienky sú jednoznačné

SITA

Foto: unsplash

Penzisti by mali v novembri tohto roka dostať štrnásty dôchodok v sume 35 eur až 210 eur. Pôjde o jednorazovú dávku vo výške 70 percent ich trinásteho dôchodku, ktorý im Sociálna poisťovňa vyplatila v júli tohto roka. Najvyššiu sumu 210 eur dostanú penzisti s najnižším dôchodkom a najnižšiu sumu 35 eur penzisti s najvyšším dôchodkom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vyplýva to z návrhu novely zákona o trinástom dôchodku, ktorý v pondelok schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament týmto opatrením zaoberal v zrýchlenom konaní. Vyplatenie štrnástych dôchodkov si vyžiada 207,6 milióna eur. Štrnástu penziu by malo dostať 1 milión 435-tisíc penzistov, pričom priemerná suma štrnásteho dôchodku má dosiahnuť 144,70 eura.

Vláda schválila pomoc

Ako na tlačovej besede uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO), vláda schválila pre penzistov bezprecedentnú pomoc. „Naša vláda pomáha počas celého roka,“ povedal. Vláda podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) v prvej fáze pomáhala v boji s vysokou infláciou rodinám s deťmi, v tejto druhej fáze pomôže penzistom. Variant, podľa ktorého dostanú najvyššiu jednorazovú pomoc penzisti s najnižšími dôchodkami, označil za najsociálnejší variant. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) upriamil pozornosť na to, že súčasná vláda poskytuje dôchodcom v tomto roku päťnásobne vyššiu mimoriadnu pomoc, ako dostali v predvolebnom roku 2019 za vlády Petra Pellegriniho. Tohtoročná pomoc pritom zahŕňa očkovací bonus, trinásty a štrnásty dôchodok.

Opozičná strana Hlas – sociálna demokracia označila ohlásenú pomoc dôchodcom za „čistý výsmech“. „Namiesto skutočnej pomoci schválila vláda jednorazové vyplatenie okresaného, takzvaného 14. dôchodku, ktorým chce seniorom zalepiť oči. Je to jediná finančná dávka navyše, ktorú dôchodcovia dostanú za 16 mesiacov brutálneho zdražovania. Pre poberateľov priemerného dôchodku predstavuje sumu 139 eur. Za každý mesiac zdražovania potravín, energií, bývania i pohonných hmôt im vláda striebornej generácii „štedro“ nadelila 8 eur a 70 centov. To je donebavolajúca hanba,“ uviedol líder strany Peter Pellegrini.

Návrh oceňujú aj seniori

Prístup vládnej koalície k dôchodcom je podľa opozičnej strany absolútne hanebný. „Zatiaľ čo okolité štáty pristupujú k opakovaným mimoriadnym zvyšovaniam dôchodkov či k vyššej jednorazovej pomoci, slovenská vláda nechá svojich vlastných občanov ako prejav vďaky za odpracované roky pre tento štát potupne spisovať petíciu, aby sa domohli svojich prirodzených práv. To je nehanebnosť, ktorá vo vzťahu štátu k svojej staršej generácii historicky nemá obdobu,“ uzavrel podpredseda Hlasu-SD Erik Tomáš.

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) vládou schválený návrh oceňuje. Podľa JDS si však vláda ide „svoje“ a aj napriek diskusii s predstaviteľmi JDS nezohľadňuje všetky požiadavky petície, ktorú JDS predložila predsedovi Národnej rady SR s viac ako 182-tisíc podpismi. Požiadavky z petície sú pritom podľa JDS z pohľadu finančných nárokov dvojnásobné oproti predstavenému návrhu. „Ide iba o čiastočné splnenie jednej z požiadaviek petície. Suma aj forma je nedostatočná, máme obavy, že sa spustí ďalšia lavína nespokojnosti medzi seniormi,“ upozornil predseda JDS Michal Kotian.

Výrazná inflácia

Súčasťou petície boli mimoriadna valorizácia dôchodkov o 8 % do konca tohto roka, rozmrazenie minimálnych starobných dôchodkov, výplata štrnásteho dôchodku v novembri tohto roka, schválenie trinásteho dôchodku vo výške mesačného dôchodku namiesto vianočného príspevku, zvýšenie štátneho príspevku na rehabilitačno-liečebné pobyty z 50 eur na 100 eur a nulové doplatky na lieky pre každého seniora a na všetky lieky, nielen na najlacnejšie generiká.

„Aj v druhom polroku tohto roka pokračuje výrazný rast inflácie za domácnosti dôchodcov, na základe makroekonomickej prognózy IFP z júna 2022 sa očakáva 12,4 % miera inflácie za uvedené obdobie,“ upozornilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok podľa rezortu nepostačujúce. Upozorňuje na to, že valorizačný mechanizmus na Slovensku zaostáva za inflačným vývojom s ročným omeškaním. Výrazný nárast cien tovarov a služieb v tomto roku sa bude dôchodcom kompenzovať pri valorizácii dôchodkových dávok až od 1. januára budúceho roka. Z tohto dôvodu sa má pokles kúpnej sily penzistov kompenzovať vyplatením štrnástej penzie.

Vyplatenie štrnástych dôchodkov bude mať podľa ministerstva práce a sociálnych vecí negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. „Zvýšené výdavky štátneho rozpočtu navrhujeme kompenzovať prostredníctvom vyšších daňových príjmov, ktoré predpokladá Výbor pre makroekonomické prognózy z júna 2022,“ uviedol rezort.