Vedci prišli na to, prečo sú niektorí ľudia štíhli a iní zase nemôžu schudnúť. Ich zistenia vás prekvapia

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Každé telo je iné, no asi sa nájde len veľmi málo ľudí, ktorí sú so sebou v každom ohľade spokojní. Niektorí robia čokoľvek, no nedarí sa im schudnúť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Existujú ľudia, ktorí skúšajú neuveriteľné diéty, no napriek tomu sa im nedarí schudnúť, kým druhí by mohli zjesť čokoľvek a nepriberú. Vedci však podľa najnovšej štúdie prišli na to, že to môže spôsobovať aj genetika. Vedci skúmali genetiku obezity a našli také varianty génov, ktoré ochraňujú jedincov predtým, aby pribrali. Ďalšie genetické predpoklady zase ukazujú na poškodený gén, ktorý súvisí s priberaním a zvyšuje pravdepodobnosť nadváhy u ľudí.

Sledovali štíhlych ľudí

V štúdii sledovali ľudí s Mexika, USA a Veľkej Británie, v počte až 640-tisíc. Autori sa zamerali na rôzne varianty v génoch, ktoré sa spájali s vysokým alebo nízkym BMI, teda index telesnej hmotnosti. Ľudia, ktorí majú špeciálny gén, ktorí ich „chráni“ pred priberaním, vážia v priemere o 5,3 kilogramu menej. Štúdia bola uverejnená v časopise Science.

Na druhej strane, vedci prišli aj na to, že tento špeciálny gén GPR75 je veľmi vzácny a má ho len jeden človek z 3 000. Väčšina štíhlych ľudí je teda štíhlych vďaka svojmu životnému štýlu.