Toto sa stane s vašim telom len pár hodín po tom, čo si nanesiete lak na nechty

Mary

Všetky ženy majú rady upravené nechty, či už obľubujeme gélové nechty alebo klasickú manikúru doplnenú lakom. Pekne upravené nechty na rukách sú jednou z prvých vecí, ktoré si na nás okolie všimne. V lakoch na nechty, ako iste viete, je obsiahnutých mnoho chemikálií. Štúdie, potvrdzujú fakt, že tieto látky sú pre nás a pre naše telo oveľa škodlivejšie ako sa na prvý pohľad zdá. 

lak 1
elb.amazonaws.com

Ženy používajú rôzne laky na nechty, skúšajú nové značky, odtiene farieb. Vedeli ste však, že laky na nechty obsahujú chemikálie, ktoré môžu poškodiť vaše celkové zdravie?

Na Duke University boli nedávno urobené štúdie zamerané na vplyv lakov na naše zdravie. Z týchto štúdií vyplýva, že sa do tela dostávajú chemické látky, ktoré pri každom nanesení potenciálne ovplyvňujú hormóny v ľudskom tele.
Výskumníci odobrali vzorky od 24 žien a urobili testy, ktoré preukázali, koľko chemikálií sa do tela po nanesení laku dostane. Výsledky ukázali, že až 100% z nich malo príznaky trifenylfostátu už 10 hodín po aplikácií laku.

To znamená, že až 20% lakov na nechty, ktoré sa bežne predávajú v obchodoch a v drogériách, obsahujú nebezpečné chemikálie. Najhoršie však je, že tieto zložky často nie sú uvedené na etikete, kde sa nachádza popísané zloženie výrobku.

Čo je to trifenylfostát?

lak 2
elb.amazonaws.com

Jedna z najväčších obáv vedcov a doktorov, je práve používanie produktov, ktoré obsahujú trifenylfostát (alebo TPHP). Táto látka je totiž známa tým, že narušuje systém dobrého fungovania riadiaceho systému hormónov v ľudskom tele. Každým dňom máme k dispozícií stále viac dôkazov o tom, že TPHP môže mať vplyv na regulačné hormóny, metabolizmus, reprodukciu, ale aj na celkový vývoj.

Táto látka je obzvlášť škodlivá pre mladé ženy, ktoré nosia lak na nechty pravidelne. Je to preto, že zdravý hormonálny vývoj je neoddeliteľnou súčasťou rastu celého tela a používaním produktov, ktoré TPHP obsahujú, sa tomu zabraňuje.

Trifenylfostát je známy najmä tým, že sa zaraďuje do skupiny neurotoxínov, ktoré majú veľký vplyv na vývoj ľudského tela. Ďaľšie veľmi podstatné vec, ktorú by ste mali o TPHP vedieť je, že podporuje vznik alergií, dráždi pokožku a je silno alergénny. 

Okrem TPHP existujú aj ďalšie telu nebezpečné látky, ktoré sa v lakoch nachádzajú.

lak 3
elb.amazonaws.com

Formaldehyd je karcinogén, ktorý je možné rozpustiť vo vode a zároveň dokáže vyprchať aj na vzduchu. Vystavenie sa takejto látke môže spôsobiť svrbenie v krku, astmu, ale aj dýchavičnosť. Ľudia, ktorí trpia chronickými ochoreniami, sú na formaldehyd obzvlášť náchylní a mali by si na túto látku dávať veľký pozor.

Toluén – táto chemikália je známa tým, že zabraňuje zdravému vývoju detí. Okrem toho je veľkým dráždidlom pre pokožku.

Dibutyl-ftalát – niektoré značky lakov na nechty túto zložku vymieňajú práve za TPHP. Ak si ale myslíte, že je pre naše zdravie menej škodlivá – nie je to tak. V skutočnosti predstavuje rovnaké riziko a sprevádzané hormonálnymi poruchami.

Jedným z hlavných problémov je, že trifenyl narúša endokrinný systém človeka. Tento fakt môže mať vplyv na regulačný hormón a reprodukciu.

Trifenyl je obzvlášť škodlivý pre dievčatá, ktoré nosia lak na nechty pravidelne. Buďte opatrní, ak máte dcéry alebo známe, ktoré laky na nechty, kde sa táto látka nachádza, používajú. Na trifenyl sú omnoho citlivejšie práve mladé ženy, pretože zdravý hormonálny vývoj je neoddeliteľnou súčasťou ich rastu.

Našťastie už existujú niektoré spoločnosti, ktoré sa rozhodli reagovať na zistenie nebezpečných zložiek v lakoch na nechty. Vytvorili prírodné alternatívy, ktoré neobsahujú látky spôsobujúce riziká alergie, rakoviny či hormonálnych porúch. Tieto produkty boli vytvorené na základe vody, bez obsahu toxických chemikálií. Niektoré obsahujú aj známy arganový olej, ktorý pomáha vyživovať nechty do hĺbky.

lak 4
elb.amazonaws.com

Pokiaľ si chcete udržať silné a zdravé nechty, je dôležité, aby ste zamerali svoj pohľad na starostlivosť. Dobrým začiatkom je strava, ktorá by mala byť bohatá na vápnik a bielkoviny. Touto jednoduchou cestou pomôžete nechtom k silnejšej štruktúre. Na hydratáciu nechtov a prirodzený lesk používajte pred spaním krém na hydratáciu, ktorý si rozotrite aj na nechty. Veľmi prospešné sú aj oleje, ako napríklad arganový či kokosový olej.

Silné zdravé nechty sú snom každej ženy, mali by ste preto dbať na to, čo si na ne dávate. Pamätajte aj na to, že sa všetko odvíja od toho, akú stravu denne jete, ale aj od toho, aká je vaša každodenná starostlivosť o nechty. Aké triky na pevnejšie nechty používate Vy?

                   zdroj: babskeveci.sk (Marianna), elb.amazonaws.com

0
Komentovať