Podporujú banány chudnutie alebo by ste sa im mali vyhnúť? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia Mužlová

Jedny vravia, že banány obsahujú príliš veľa cukru, iní zase, že sú skvelým zdrojom vlákniny a cukor nie je problém, lebo je to fruktóza. Čo však určite platí pri každom zdravom životnom štýle, čerstvé ovocie je pre telo prospešné. Pozreli sme sa na to, ako vplývajú banány na chudnutie a či sú všetky mýty pravdivé.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Keď si hodíte do google slovo banán, okamžite sa dozviete jeho nutričné hodnoty. Na 100 gramov obsahuje 88 kalórií a 23 gramov cukru. To je dosť veľké číslo, no ako sme už spomínali vyššie, jedná sa o fruktózu a teda jednoduchý cukor, ktorý telo dokáže stráviť rýchlejšie.

Možno ste nevedeli, no ak si zvyknete dávať banán ráno pred cvičením, radšej to urobte inak. Ráno si dajte bielkovinu a vlákninu a banán až po cvičení. Trik je v tom, že keď do tela dostanete rýchly cukor pred výkonom, keď začnete cvičiť, spotrebovávate energiu práve z banánu, resp. potíte cukor, nie tuk.

Foto: pixabay

Ak milujete banány a doprajete si každý deň aspoň jeden (ja to robím tiež), nemusíte sa báť, že z neho priberiete. Banány nepodporujú chudnutie, no naopak, ani z nich nepriberáte. Jedna potravina predsa nemôže spôsobiť prírastok ale ani úbytok hmotnosti. Treba sa na to opäť pozrieť komplexnejšie.

Prírodný cukor a v tomto prípade fruktóza nie je rovnaká, ako klasický cukor, ktorý si pridávate napríklad do kávy. Banán je skvelým zdrojom draslíka, už spomínanej vlákniny a aj vitamínov C a B6. Obsahuje taktiež antioxidanty.

Foto: pixabay

Odborníčka na zdravú výživu však podotkla, že práve vláknina obsiahnutá v banáne vám môže pomôcť pri chudnutí. Podľa výskumu na univerzite v Massachusetts, ak zvýšite objem vlákniny na 30 gramov denne, vedie to k zdravému chudnutiu, rovnako, ako keď prijímate plnohodnotnú zdravú stravu. Dobré správy nie?

Jeden banán obsahuje cca 3,1 gramov vlákniny, čím určite nehovoríme, že by ste ich mali zjesť 10, aby ste chudli. Vlákninu by ste do tela mali dostávať prirodzene, banán je len doplnok.

Záver je teda jasný. Doprajte si banán, spolu s ním bielkoviny a zdravý tuk, ktorý je obsiahnutý napríklad v orechoch a semenách. Banán nie je náš nepriateľ, pokiaľ ho jeme s rozumom.

Pozri aj: Kedy je najlepšie piť vodu s citrónom a dá sa s ňou schudnúť? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia M., womenshealthmag.com

Najnovšie články