Žena si do kúpeľa pridala trochu horčice. Keď zistíte prečo, spravíte to isté

Lucia Mužlová

Je pravdepodobné, že ste si doteraz neuvedomili, že obľúbená horčica má aj iné využitie ako to, že si ju natriete na sendvič alebo použijete do omáčok, či na hotdog. Proteíny, vláknina, vitamíny a minerály v horčici prispievajú k dobrému zdraviu. Horčiču poznali už starý Rimania a dokonca aj Egypťania. Miešali nekvasené víno a horčičné semená a zhotovili prvú verziu horčice alebo aj „must“,  z čoho neskôr vznikol anglický názov „mustard“. Dnes má horčica naozaj všestranné využitie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zastavuje kŕče

horcica
lifeaspire.com

Toto je skvelý tip, ak trpíte častými kŕčmi. Ak máte pocit, že kŕč prichádza, vezmite jednu polievkovú lyžicu horčice a potrite si ňou postihnuté miesto. Horčica kŕč odstráni a zabráni v jeho návrate.

Upokojuje popáleniny

Ak máte malú popáleninu, pustite si na ňu najskôr studenú vodu. Potom ju potrite kúskom horčice. Nielen, že sa nevytvoria pľuzgiere, no stratí sa aj nepríjemná bolesť. Horčica obsahuje silnú protidráždivú látku, ktorá upokojuje pokožku a pomáha pri regenerácii.

Zmierňuje bolesti krku

horcica2
stylecraze.com

Bolesť v krku zmiernite tak, že zmiešate 1 lyžicu horčičného semienka, šťavu z polovice citróna, 1 lyžicu medu a 11/4 šálky vriacej vody. Ingrediencie zmiešajte a nechajte na chvíľu odstáť. Potom už len stačí pravidelne kloktať.

Ničí rakovinu

Vedci veria, že zlúčenina Alyl-izotiokyanát (AITC) je skvelým bojovníkom proti rakovine. Podľa štúdie, ktorá bola uvedená v časopise „Carcinogenesis“ je zlúčenina AITC, ktorú horčica obsahuje niečo, čo výrazne zastavuje rakovinu močového mechúra. Vedci sa taktiež domnievajú, že by horčica a látky, ktoré obsahuje dokázala vyliečiť rakovinu úplne.

Relax pre unavené svaly

horcica5
diyhealthremedy.com

Máte po zranení boľavé svaly? V závislosti od závažnosti a umiestnenia bolesti môže horčica pomôcť zmierňovať bolesť. Ak vás bolia niektoré svaly alebo nebodaj celé telo, najlepšie riešenie je kúpeľ. Zmiešajte si dve lyžice horčice s nejakou soľou do kúpeľa a poležte si vo vani približne 20 minút.
Ak chcete utíšiť bolesť v určitej oblasti ako je napr. spodná časť chrbta, vytvorte si pastu, ktorú natrite na postihnuté miesta. Zmiešajte jeden diel horčičných semienok, dva diely múky a pridajte trochu vody tak, aby vznikla hustá pasta. Pastu natrite na bolestivé miesto a zaistite obväzom. Nechajte pôsobiť 20-30 minút.

Hĺbkové zlepšenie vlasov

horcica7
sttropica.com

Horčicový olej robí divy a to najmä vtedy, ak ho použijete ako vlasový kondicionér. Do dlaní si dajte trochu oleja a vmasírujte do dĺžok. Vlasy zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť 8 hodín. Potom už len stačí opláchnuť a umyť vlasy klasickým šampónom. Ak budete mať zábal na vlasoch počas noci, uistite sa, že sa nedostane na vaše obliečky.

Ochráňte vašu záhradu

horcica
homecooking.about.com

Je vaša záhradka reštaurácia pre niektoré zvieratká? Dajte si trochu horčice do nádobky a zaveste ju na dvierka alebo strechu záhrady. Pach horčice pripomína zvieratám akýsi poľnohospodársky zápach, čo ich odrádza.

Odstráňte zápach

Ste podráždení z toho, že niektoré vaše fľaše a nádoby zapáchajú aj keď ste ich umývali niekoľko krát? Do fliaš dajte pár lyžičiek horčice a teplú vodu. Poriadne pohrkajte. Fľašu opláchnite a uvidíte, že zápach je preč. Tento trik tiež funguje na panvice a hrnce. Stačí ak zmiešajte horčicový prášok s vodou a touto pastou vyčistíte riady. Všetky zápachy budú preč.

Revitalizovaná pleť

horcica6
dreamyhealth

Horčica je skvelá zložka, ktorú si môžete pridať do masky na tvár. Horčica má antioxidačné a protizápalové účinky a vitamín E vašu pleť rozžiari. Naneste si tenkú vrstvu horčice na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Opláchnite teplou vodou. Môžete tiež použiť horčicový olej, ktorý vás zbaví tmavých škvŕn na pleti a regeneruje vašu pokožku.

Pomáha pri prechladnutí

horcica11
mentalfloss.com

Horčica môže pomôcť pri prechladnutí, stačí ju aplikovať priamo na pokožku. Aby ste odľahčili dýchacie cesty, potrite si hrudník tenkou vrstvou horčice a na ňu umiestnite vlhkú teplú handričku. Kombinácia teplej tkaniny a horčice vám pomôže vyčistiť dýchacie cesty a bude sa vám ľahšie dýchať.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), lifeaspire.com

Najnovšie články