Zistila som, že v našej záhrade rastie ten najlepší liek na všetky neduhy. Keď som zistila, na čo všetko sa využíva, už som ho nepustila z rúk!

katka

Všetci veľmi dobre vieme, že dnešný farmaceutický priemysel nestojí za veľa. Možno nám lieky na prvý pohľad pomôžu, no mnohé z nich majú nekonečné množstvo vedľajších účinkov. Moja mama bola zástancom toho, že príroda vznikla tak, aby nám nič nechýbalo a ona nám poskytla všetko, čo potrebujeme. Samozrejme, že v dnešnej dobe existujú choroby, na ktoré už prírodná lekáreň nestačí, no vo viacerých prípadoch by ste ostali milo prekvapení, čo dokáže jedna malá bylinka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Liečivé účinky aloe vera sú každému dobre známe, ale počuli ste už o rastlinke menom Kalanchoe, inak nazývanej aj kolopejka alebo teda púčikovec vrúbkovaný? Mňa na ňu nedávno upozornila suseda, keď mala moja dcéra zápal ucha, a odporučila mi použiť tinktúru práve z tejto rastliny. Dcére sa uľavilo takmer okamžite, konečne sa v noci vyspala a ja odvtedy nedám na kolopejku dopustiť.

wikimedia.org

Púčikovec vrúbkovaný

Táto rastlinka je úžasná. Môžete ju mať v izbe ako dekoratívny doplnok a zároveň ako „filter“ vzduchu. Vyžaruje pozitívnu energiu a jej schopnosť dezinfikovať vzduch je jednoducho na nezaplatenie. Látky, ktoré kolopejka obsahuje, majú protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, čo z nej robí nenahraditeľného pomocníka v domácnosti.

Ľudoví liečitelia tento kvet využívajú naozaj veľmi často. Stimuluje imunitu, urýchľuje hojenie rán, dokonca bojuje proti nádorom.

staticflickr.com

Na čo sa používa

Nádcha a zápal prínosových dutín

Použijeme šťavu z listov rastliny. Nakvapkajte si 2 až 3 krát denne po dve kvapky do každej nosovej dierky a zbavíte sa prechladnutia bez toho, aby ste museli kupovať akékoľvek kvapky v lekárni. Prírodná medicína je šetrnejšia a taktiež veľmi účinná, tak prečo ju nevymeniť za umelé liečivá?

pixabay.com

Absces a kŕčové žily

Pri týchto typoch ochorenia je potrebné lístky rozdrviť, alebo na jemno nakrájať, vložiť ich do vriacej vody a túto zmes povariť aspoň 20 min. Roztok necháme vychladnúť a následne si ho dávkujeme 3 krát denne po 100 ml.

Bolesť zubov

Pri bolesti, alebo zápale zubov či ďasien, použijeme taktiež šťavu z lístkov. Listy jemne narežeme a vytlačíme si z nich šťavu do hrnčeka. Potom pridáme cca 200 ml vody, dobre premiešame a dáme zohriať na teplotu, ktorú v ústach znesiete. Ústa si je touto tinktúrou najlepšie vyplachovať v množstve 50 ml aspoň 4 krát denne.

pixabay.com

Zastavenie krvácania a utíšenie bolesti

Natrhajte si listy, dôkladne ich opláchnite a zomeľte v mlynčeku na mäso. Nechajte odtiecť šťavu a suspenziu vkladajte do rán. Je to výborná prvá pomoc. Utíši, alebo úplne zastaví krvácanie, závisí od jeho intenzity a takmer okamžite stlmí bolesť.

Liečba tuberkulózy

Kalanchoe je vynikajúcim doplnkom klasickej liečby tuberkulózy. 10 ml čerstvo vylisovanej šťavy zmiešajte so 70 ml vody. Užívajte každý deň pred jedlom. Už po troch mesiacoch intenzívnej terapie pocítite výsledky.

wikimedia.org

Liečba kožných ochorení

Potierajte si pravidelne postihnutú pokožku nezriedenou šťavou priamo z lístka Kalanchoe a určite nebudete ľutovať. Upokojuje a lieči.

Zápal stredného ucha a preležaniny

Na tento roztok budeme potrebovať 30 ml šťavy Kalanchoe a 5 ml liehu. Suroviny dôkladne premiešame. Výslednú zmes použijeme ako ušné kvapky, vhodné aj na liečenie zápalu stredného ucha. Tiež je vynikajúcou pomocou pri dekubitoch. Preležaniny potierame roztokom aspoň 2 krát denne.

staticflickr.com

Bradavice

Narežte si list Kalanchoe a  priložte ho vnútornou stranou na bradavicu. Obaľte postihnuté miesto potravinárskou fóliou a zaistite obväzom. Nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny.

Zápal spojiviek a blefaritída

Táto rastlinka je tiež veľmi účinná pri liečení chorôb očí. Nakrájajte si jej lístky, uvarte ich v malom množstve vody, nechajte odvar vychladnúť a premývajte si ním oči aspoň tri krát denne.

Tento istý roztok môžete použiť na boj proti stomatitíde. Vyplachujte ním ústnu dutinu a krk taktiež tri krát denne a účinky sa dostavia do pár dní.

wikimedia.org

Pred použitím si najskôr overte, či nemáte na Kalanchoe alergiu, pretože v tom prípade by mohla viac uškodiť, ako pomôcť. Skúste si narezať lístok a potrieť si ním pokožku na ruke. Potom počkajte, aká bude reakcia. Tiež by ste túto rastlinu nemali používať počas tehotenstva, alebo dojčenia.

Pozri aj: Sezóna komárov sa začala: S týmito rastlinami sa ich zbavíte raz a navždy a už vám viac nebudú znepríjemňovať leto!

zdroj: babskeveci.sk, (Katka), takprosto.cc