9 z 10 ľudí vykonáva túto činnosť pravidelne každý deň. Na naše zdravie má však toxický vplyv, tvrdia vedci

Lucia Mužlová

Dentálna hygiena je mimoriadne dôležitá. Zdravé zuby a ústna dutina ovplyvňujú nie len chod a zdravie celého organizmu, ale čím ďalej tým viac, je to aj otázkou celkovej vyzáže a psychickej pohody. Momentálne svetom vedy otriasajú informácie o dentálnych nitiach. Používate ich aj vy?

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: wikimedia.org

Dentálnou niťou by sme si medzizubný priestor mali čistiť ešte pred samotným čistením kefkou. Pomáha nám odstraňovať čiastočky zaseknuté medzi zubami a taktiež nám dodáva svieži dych. Čo je však alarmujúce je fakt, že niektoré dentálne nite v sebe obsahujú rad nebezpečných chemických látok a to perfluóralkylové a polyfluóralkylové látky (PFAS).

Nedávna štúdia skúmala, v akom množstve sa tieto látky nachádzajú v krvi človeka. Výsledky boli alarmujúce a vedci zdôrazňujú, že aj zloženie tohto produktu by sme si mali najskôr poriadne preštudovať. Pred rokom sa uskutočnila konferencia, v ktorom americká agentúra životného prostredia rokovala o obsahu PFAS v pitnej vode. Výsledky žiaľ verejnosť nepozná, pretože médiá mali prístup na konferenciu zakázané a nevzišli z nej žiadne prístupné a verejné dokumenty.

Foto: pixabay

Pitná voda a zubná niť nie sú jediné veci, kde tieto látky môžete nájsť. Nachádzajú sa aj na hladkých a vodeodolných produktoch, ďalej v nábytkových textíliách, ale aj v obaloch jednotlivých potravín. Dá sa povedať, že tieto chemikálie sú prakticky všade okolo nás. Čo je zrejme najhoršie, postupne sa hromadia v tkanivách zvierat a aj ľudí.

Foto: pixabay

Čo môžu tieto látky spôsobiť? Akonáhle sa zistilo, že sa usádzajú v tkanivách, prebehol veľký výskum, ktorý potvrdil, že majú vplyv na celkový imunitný systém, môžu poškodiť pečeň, ovplyvňujú vývoj plodu a zvyšuje sa aj riziko rakoviny. Tieto chemické látky priľnú k bielkovinám a zhlukujú sa najmä v obličkách a pečeni. Na vzorke 178 žien sa zistilo, že majú v tele 11 rôznych PFAS zlúčenín. Zdroj kontaminácie mohol byť ako sme už spomenuli vyššie, z rôznych faktorov. Najprekvapivejším však bola zubná niť.

Vedci analyzovali rôzne značky a prítomnosť nebezpečných PFSA našli u 18 výrobcov. Samozrejme, netreba mať obavy. Žiadna štúdia jasne nepreukázala, že používanie dentálnej nite priamo vedie k zdravotným ťažkostiam. Výsledky vzišli zo štúdie, ktorá sa sústredila hlavne na obsah organických fluoridov.

Foto: pixabay

PFAS sa nachádzajú takmer všade, preto to, že používate zubnú niť je to najmenej. Dôležité je, že spotrebitelia o tejto skutočnosti vedia a môžu si vybrať značky, ktoré PFAS neobsahujú. Momentálne prebiehajú mnohé výskumy a o týchto látkach ešte určite budeme počuť. Nateraz však všetko ostáva na našom zvážení.

Pozri aj: AKTUÁLNE: Po výdatnom snežení nastupuje hmla. SHMÚ v týchto oblastiach varuje pred poľadovicou a snehovými závejmi

Lucia M, sciencealert.com