Podliehajú jej najmä tvrdohlaví a zásadoví ľudia. Tieto rady pomôžu príchod stareckej demencie výrazne ovplyvniť

Monizz

Keď dostanú mentálne funkcie zabrať, oslabia sa. Ako všetko. V medicíne sa tomu hovorí starecká demencia. Nejde o nič nebezpečné, a predsa to ovplyvní život nielen človeka, ktorý ňou trpí, ale aj celé jeho okolie. Niektorí starí ľudia sa pod jej vplyvom rozveselia, iní začnú upadať a niektorí dokonca prestanú rozprávať.

Článok pokračuje pod videom ↓
pexels.com

Smutná realita, ktorá postihuje čoraz viac starých ľudí v dôsledku vysokého veku, akého sa populácia dožíva. Diagnóza so sebou prináša mnoho starostí najmä pre rodinných príslušníkov. Starší človek v tom horšom štádiu už nedokáže fungovať sám a potrebuje dozor. Najsmutnejšie na celej veci je to, že vplyvom liekov a moderných výdobytkov sa vek starých ľudí stále predlžuje, a tak len 20% ľudí stihne prekročiť bránu smrti skôr, než ich mozog stratí silu. Zvyšných 80% je odkázaných na svojich najbližších alebo na domovy sociálnej starostlivosti.

pexels.com

Prečo?

Ak sa v budúcnosti chcete zaradiť medzi tých šťastných 20% starkých, mali by ste začať konať. S pribúdajúcim vekom však narastá aj ľudská lenivosť, a tak si mnoho starších povie, že už nebude robiť iné, len odpočívať. A presne to býva najčastejším kameňom úrazu! Stráca sa záujem o koníčky, stretávanie sa s rovesníkmi, knižky nahradí televízia a naivné seriály alebo športové prenosy. Namiesto vedomostných kvízov a koncentrácie v kruhu priateľov sa starí ľudia utiahnu do svojich domov a užívajú si zaslúžený pokoj. Áno. Človek im ho ťažko odoprie. Lenže veľa spánku, jedla a málo pohybu a socializácie vedia akurát tak k sebapoškodzovaniu.

pexels.com

Nezabúdať žiť!

Štatistiky dokazujú, že najčastejšie postihuje demencia ľudí, ktorí boli v živote veľmi tvrdohlaví, uzatvorení novým veciam, neprijímali iné názory ako tie svoje, prípadne boli zaťato konzervatívni a príliš zásadoví. Naopak, nižšie percento demencie postihuje ľudí, ktorí boli flexibilnejší, otvorenejší a tolerantnejší voči svetu, menej zachmúrení a dokázali naplno prejavovať emócie. Hovorí sa, že srdce  veselých ľudí nikdy nezostarne. Možno na tejto starej múdrosti niečo naozaj bude.

pexels.com

Zistiť, kedy k demencii dochádza, je veľmi náročné a prakticky sa to nedá. Len mizivé percento blízkych príbuzných v ranom štádiu zbadá, že s ich rodičmi či starými rodičmi sa niečo deje. Demencia prichádza náhle a rovnako náhle aj postupuje. S pribúdajúcim počtom rokov ide sa rozbieha rýchlejšie a mozog doslova pohltí.

pexels.com

Starajte sa o svoj mozog

Vedci však zistili, ktorí ľudia majú predpoklady na toto ochorenie. Ak ste si všimli u svojich blízkych niektorý z týchto znakov, okamžite s nimi začnite pestovať mozgov aktivitu, vyžeňte ich do spoločnosti dôchodcovských klubov alebo pošlite do kúpeľov so zásobou krížoviek. A to najmä ak:

# Bolestivo vnímajú kritiku

# Sú nadmerne popudliví

# Odmietajú sa učiť nové veci, napríklad zaobstarať si z bezpečnostných dôvodov mobil

# Majú problémy s koncentráciou, rýchlo zabúdajú

# Sú presvedčení, že všetci by sa mali prispôsobiť len im, pretože sú starí

# Pričasto spomínajú na staré časy a trpia nostalgickou náladou

pexels.com

Stretli ste sa v rodine s takýmto problémom aj vy? Ako ste ho riešili? Svoje postrehy nám dajte vedieť v komentároch.

Pozri aj: Keď uvidíte, ako tento starší pár prerobil a vylepšil svoju kuchynskú linku, budete to chcieť skúsiť tiež!

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Najnovšie články