Mladí ľudia náhle zomierajú a lekári sú bezradní. Odborníci odporúčajú, aby si ľudia pod 40 dali urobiť toto vyšetrenie

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Podľa zistení sú ľudia vo veku do 40 rokov odborníkmi vyzývaní k tomu, aby si nechali vyšetriť srdce. Varujú pred syndrómom náhleho úmrtia dospelých (SADS).

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Daily Mail, podľa dostupných informácií tento syndróm ohrozuje každého pod 40 rokov, a to bez ohľadu na to, či dodržiava zdravý životný štýl. Ako uviedla The Royal Australian College of General Practitioners, najčastejšie sa vyskytuje u ľudí mladších ako 40 rokov, preto odporúčajú, aby absolvovali vyšetrenie srdca.

Náhle úmrtie ľudí pod 40 rokov

Viac ako polovica zo 4 000 prípadov náhleho úmrtia, ktoré bolo spôsobené týmto syndrómom, trpela sprievodnými príznakmi. Tie zahŕňali rodinnú anamnézu, teda náhle a nevysvetliteľné úmrtie člena rodiny, ale taktiež mdloby alebo záchvaty počas cvičenia či počas inej namáhavejšej aktivity. Minulý rok zomrela 31-ročná žena, Catherine Keane v spánku, keď žila s priateľmi v Dubline.

Dôležité je absolvovať vyšetrenie

„Vtedy všetci pracovali z domu, preto nikto nevenoval pozornosť tomu, keď neprišla na raňajky. Poslali jej správu a keď neodpovedala, skontrolovali ju. Zistili, že zomrela,“ povedala jej mama, ktorá dodala, že jej dcéra chodila do posilňovne a každý deň prešla 10-tisíc krokov.

Doktori tvrdia, že pri pitve vedia potvrdiť zástavu srdca, a to bez zjavnej príčiny. Mnohí tiež upozorňujú a to, že lekári to často podceňujú a odporúčajú vyšetrenie srdca, a to hlavne u ľudí, ktorí majú blízkeho príbuzného, ktorého smrť bola nevysvetliteľná.

Najnovšie články