Vedci prišli na obrovský objav: Prelomová liečba odstránila rakovinu z tela každého pacienta

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Výsledky malej štúdie prekvapili celý svet. Aj keď išlo len o 18 pacientov, každý jeden z nich užíval experimentálny liek, ktorého výsledky prekvapili. Rakovina konečníka zmizla u každého z nich.

Ako uvádza portál MSKCC, toto sa stalo vôbec prvý raz v histórii liečby rakoviny. Pacienti pred experimentálnou liečbou podstúpili klasickú liečbu rakoviny, ktorá zahŕňala ožarovanie a chemoterapiu. Tieto liečby ich oslabili a objavilo sa množstvo vedľajších účinkov.

Foto: pixabay

Hovoria o zázračnom lieku

Experimentálna liečba zahŕňala imunoterapiu a nový liek dostarlimab. Ten pacienti brali každé tri týždne počas šiestich mesiacov. Liek podľa NYPost dokáže liek odhaliť rakovinové bunky a imunitný systém ich sám nájde a zničí. Vďaka lieku sa imunitné bunky uvoľnia a dokážu nájsť rakovinotvorné. Jedna dávka lieku stojí približne 11-tisíc dolárov.

Nádory im zmizli

Aj keď boli pacienti varovaní, že možno budú musieť opäť podstúpiť chemoterapiu, zostali prekvapení, keď boli nádory po pol roku liečby preč. Zdá sa, že tento liek môže prepísať históriu a lekári sa tešili, keď mohli pacientom oznámiť šťastné správy. Doktorka Andrea Cecrcek z Memorial Sloan Kettering Cancer Center, ktorá je zároveň spoluautorkou štúdie povedala, že ľudia plakali od šťastia.

Foto: unsplash

Sú potrebné ďalšie štúdie

Jednu pacientku takto zastihli práve vtedy, keď bola na ceste na ožarovanie. „Už tam viac nemusíte ísť,“ povedala jej doktorka a ona tomu nechcela uveriť. Ani po mesiacoch od ukončenia liečby sa rakovina navrátila. Hoci sú výsledky priaznivé, je dôležité, aby výskum urobili na vyššom počte pacientov. Zatiaľ sa taktiež zamerali len na rakovinu hrubého čreva a chcú zistiť, či liek porazí aj iné typy. V súčasnosti ho testujú na pacientoch s rakovinou žalúdka, prostaty a pankreasu.

1
Komentovať