Používate pri varení túto obľúbenú koreninu? Farbia ju umelými farbivami a môže obsahovať olovo, varujú vedci

Hyriaková Kristína

Foto: Roozitaa [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Kurkuma je obľúbená korenina, ktorú pridávajú ľudia do mnohých jedál. Avšak, podľa Sciencealert môže predstavovať ohrozenie verejného zdravia. To spôsobuje hlavne žltý pigment, ktorý sa používa na zvýraznenie farby.

Článok pokračuje pod videom ↓

Po celé roky trpia ženy a deti v Bangladéši vystaveniu olova. V niektorých regiónoch krajiny až polovica všetkých obyvateľov vykazovala zvýšenú hladinu neurotoxínu v krvi. Od roku 2014 sa vedci na Stanfordskej univerzite snažili zistiť, prečo. Najnovšie nálezy tímu však naznačujú šokujúci zvrat.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Niki – Rebel Recipes (@rebelrecipes),

Zdroj olova je pôda a voda

Najobľúbenejšie korenie v krajine je prinajmenšom čiastočne na vine. Pri analýze vzoriek pôdy a zhromažďovaní rozhovor s poľnohospodármi a výrobcami korením zistili vedci, že úroveň olova v kurkume prekračuje národné limity až 500-krát. Podľa Jenny Forsyth, ktorú skúma zdravie detí v krajinách s nízkymi príjmami príčinou môžu byť olovené rúry, ktoré sa nachádzajú v pôde. Zdroj olova je práve pôda alebo voda.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VITA ORGANICS (@tryvitaorganics),

Ľudia ju často používajú aj každý deň

V Bangladéši je kurkuma všadeprítomná a v mnohých prípadoch je práve v potravinách, ktoré sa používajú každý deň. Vedci zozbierali vzorky kurkumy, prachu a pôdy z veľkoobchodných a maloobchodných trhov. V 7 z 9 okresov vedci zistili, že kurkuma je kontamitovaná žltým pigmentom na báze olova. Je známe, že olovo v akomkoľvek množstve je pre mozog a telo toxické, narušuje normálny vývoj, najmä u detí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lifestyle Remedy (@lifestyleremedy),

Dostala sa falošná kurkuma aj mimo krajiny?

Falšovanie kurkumy takýmto spôsobom je pre spoločnosť veľmi nebezpečné. Zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že sa falšovaná kurkuma dostala aj k spotrebiteľom mimo krajiny, ale ľudstvo zdieľa globálne zásoby potravín. Autori výskumu tvrdia, že súčasný systém pravidelných kontrol bezpečnosti potravín môže zachytiť len zlomok falšovanej kurkumy, s ktorými sa obchoduje po celom svete. Ľudia si však často neuvedomujú, že konzumovanie olova môže byť pre nich veľmi nebezpečné.

Najnovšie články