8 zlozvykov, ktoré robí každý z nás, no v skutočnosti škodia našim očiam

Lucia Mužlová

Ľudské telo je zložitý organizmus. Všetko je riadené mozgom a všetko so všetkým súvisí. Výnimkou nebude ani zrak, ktorý je samozrejme veľmi dôležitý. A práve preto, aby fungoval dobre, zaslúži si poriadnu starostlivosť. Štúdie dokazujú, že pokojne by sa dalo predísť až 80 percentám očných problémov, teda ak by ľudia neodsúvali svoje oči na vedľajšie miesto. Veď zrak je len jeden a mali by sme si ho poriadne chrániť. Takže, týmto zlozvykom, ktoré robíte a škodia vašim očiam, by ste sa mali rozhodne vyhnúť.

Článok pokračuje pod videom ↓

interez4

Nestriedanie očných šošoviek

Oční lekári vám potvrdia, že nesprávne používanie očných šošoviek môže viesť k poškodení zraku. A čo sa myslí pod nesprávnym používaním? Napríklad, že si nechávate šošovky príliš dlho. Mali by ste rozhodne dbať na hygienu, kontaktné šošovky pravidelne čistiť a vymieňať, držať sa návodu a nebrať to na ľahkú váhu.

pexels.com

Čítanie alebo písanie pri zlom svetle

Mnohí z nás milujú čítanie a práve naša obľúbená kniha, ktorú zväčša čítame vo večerných hodinách, nám môže poskytnúť potrebný relax po náročnom dni. Avšak čítanie v zle osvetlenom prostredí spôsobuje namáhanie zraku. Rovnako to funguje aj napríklad s písaním. Ako by sa dalo tomu predísť? Svietiť by sme nemali cez rameno, ale radšej namieriť svetlo priamo na stránky.

pexels.com

Ignorácia vyšetrení

Hovorí sa, že prevencia je najlepší liek a čo sa týka očí, určite to platí dvojnásobne. Každý z nás by si mal nájsť čas a priestor, aby aspoň raz za rok uskutočnil návštevu u očného lekára. Taktiež, ak máte pocit, že naozaj čokoľvek nie je s vašim zrakom v poriadku, určite by ste mali navštíviť odborníka. Veď predsa, ako už bolo spomenuté, zrak máme naozaj len jeden.

Nenosenie slnečných okuliarov

Veľa ľudí si vyberá okuliare podľa toho, ako vyzerajú a nie podľa toho, aké sú kvalitné. Slnečné, alebo akékoľvek iné ochranné okuliare, nám chránia rohovky. Vystavovanie sa UVA a UVB lúčom môže spôsobiť pokojne aj šedý zákal, čo je prvou príčinou straty zraku. Práve preto by sme mali dbať na to, aby sme naše slnečné okuliare mali vždy v prípade núdze po ruke. Taktiež pri ich kúpe by sme mali byť náročnejší a vybrať si kvalitné okuliare s dobrým filtrom.

pexels.com

Nosenie lacného makeupu alebo makeupu po záruke

Mnohé dievčatá si namiesto kvalitných kozmetických produktov od overených značiek, kúpia radšej ich lacnejšie verzie. Ale stojí tých pár ušetrených centov za prípadné očné problémy? Veľa takýchto lacných produktov môžu na prvý pohľad vyzerať dobre, no v skutočnosti môžu obsahovať látky, ktoré poškodia vaše oči alebo riasy. Taktiež, ako potraviny, aj makeup má svoju záruku. Používanie kozmetických produktov po záruke môže zvýšiť počet baktérií a ohroziť zdravie očí. Mali by ste preto kupovať kozmetiku od overených značiek a sledovať záručnú dobu týchto výrobkov.

pexels.com

Šúchanie očí

Alebo, presnejšie povedané, šúchanie si očí, keď svrbia. Najhlavnejší dôvod, prečo by sme to nemali robiť je, že naše prsty sú špinavé. Možno to nevidíme, no dotýkame sa nimi kadečoho, a preto sú posiate rôznymi baktériami a ich zárodkami. Preto, ak vás svrbia oči, radšej použite studený obklad, ktorý necháte pôsobiť niekoľko minút. Vyhnite sa horúcim obkladom, to môže vaše oči ešte viac podráždiť.

Plávanie bez ochranných okuliarov

A teraz si predstavte, koľkokrát ste už navštívili plaváreň, či kúpalisko a porovnajte to s tým, koľkokrát ste naozaj mali aj okuliare. Plávanie bez nich, či dokonca s otvorenými očami, môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie našich očí. Bazény sú totiž plné chémie, napríklad chlóru, a preto môže nastať podráždenie, rozmazané videnie alebo dokonca až dočasná slepota.

pexels.com

Fajčenie

Fajčenie je celkovo veľmi škodlivé a vplýva samozrejme aj na oči. Chemické látky v cigaretovom dyme môžu poškodiť očné tkanivá a zvyšovať riziko straty zraku. Rovnako to platí, aj ak sa zdržiavate vo fajčiarskych zónach alebo v blízkosti niekoho, kto fajčí. Miestam plných cigaretového dymu by ste sa preto mali radšej vyhýbať.

pexels.com

zdroj: babskeveci.sk, powerofpositivity.com