Štyri tajomstvá od japonských žien, vďaka ktorým budete štíhle, zdravé a vždy vo forme

Lucia Mužlová

polomi.com

Jedna moja známa, volajme ju Anka, sa presťahovala do Tokia. Splnený sen, poviete si. Čo ju však trápilo, boli kilá navyše. Trápilo ju to natoľko, že sa so svojimi starosťami nakoniec zverila jednej japonskej dáme, ktorá bývala v susedstve. Jej reakcia bola naozaj zvláštna. „Daj si horúci kúpeľ, to ti pomôže“. V tom čase ešte moja priateľka vôbec nechápala tomu, o čom Japonka hovorí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keďže neverila slovám svojej susedy, trýznila sa rôznymi diétami. My ženy si niekedy naozaj nedáme povedať a vystavujeme naše telo naozaj nebezpečným výzvam. Keď však Anka zmenila svoj postoj, nakoniec sa jej podarilo schudnúť. Trpela nadváhou a chcela schudnúť 20 kilogramov. Nakoniec sa jej podarilo schudnúť až 30. Mimochodom, bol to efekt nového spôsobu života, nie žiadnej diéty.

japonskerady2
howibecametexan.com

Myslím si, že mladé baby venujú až príliš veľa času a pozornosti kalóriám, počítaním bielkovín a sacharidov a pritom strácajú to najdôležitejšie: naše telo usiluje o zdravie prirodzene a my len potrebujeme počúvať.

Pomocou týchto znalostí možno pomôžeme aj vám, a to pomocou životného štýlu, ktorý pochádza z východu. Ak chcete vyzerať zdravo, pôsobiť zdravo, schudnúť, alebo sa len udržať vo forme, je potrebné mať na pamäti tieto štyri pravidlá.

Ak cvičíte ako zápasník sumo, budete aj vyzerať ako zápasník sumo

japonskerady3
nationalgeographic.com

Zápasníci sumo nejedia raňajky. V dopoludňajších hodinách sa hneď vrhnú na silný tréning, potom majú naozaj obrovský obed, po ktorom idú následne odpočívať, veľakrát aj spať. Po prebudení opakujú túto rutinu ešte raz. Anka na začiatku cvičila ako blázon, pretože chcela vyzerať vyšportovane. Nezáležalo na tom, či jedla zdravé potraviny, pretože porcie boli veľmi veľké. Po vyčerpávajúcom tréningu a po veľkej večeri bol spánok to jediné, čo chcela. Ukázalo sa, že síce získavala svalovú hmotu, no hromadili sa v nej aj zásoby tuku.

Ďalším nedostatkom nadmerného cvičenia je hyperventilácia. Pokojné dýchanie signalizuje telu, že je všetko v poriadku, no akonáhle vaše telo pocíti stres, váš mozog vás upozorní, že potrebujete rýchlo dostať dávku energie. Tú dostanete najrýchlejšie práve zo sladkostí. Hlavným znakom, že ste prehnali svoj tréning, je to, keď máte hlad ako medveď.

Teplo znamená život

japonskerady1
partial-ingredients.com

Dostávať energiu z jedla je jeden z populárnych smerov na západe, ktorý je však založený na východných princípoch – teplo je život. Jedlo je energia, vďaka ktorej dokážeme prežiť. Keď zjete letnú zeleninu či ovocie, pomôžete vášmu telu, aby sa prispôsobilo vnútornej teplote. Studené potraviny obsahujú viac kalórií, preto naše telo dokáže udržať teplo aj v chladných ročných obdobiach. Mnoho odborníkov na výživu radí jesť hlavne surovú zeleninu a ovocie. Niet pochýb o tom, že je to zdravé, no vaše telo ostane chladné, pretože ste zjedli surovú zeleninu. Preto by ste mali vyhľadávať radšej trochu teplejšie jedlá. Nebojte sa zeleninu uvariť. Hoci stratí pár vitamínov, no dostanete do tela viac tepla, a teda aj viac energie.

Pitie tekutín počas jedenia je nezdravé

japonskerady4
justripple.com

Japonci nikdy popri jedle nepijú. Po prvé, tekutiny vaše telo ochladzujú a po druhé, je to zlé pre vaše trávenie. Vedci to vysvetľujú nasledovne: voda neutralizuje kyseliny, ktoré žalúdok produkuje, aby bolo vaše trávenie v poriadku. Výsledkom toho je, že vaše telo potrebuje viac energie, aby mohlo dokončiť tieto procesy, a to je aj dôvod, prečo ste o pár hodín znovu hladní. Navyše, aj potraviny poskytujú telu dostatok tekutín, preto si doprajte teplé polievky. Japonci si ich tiež veľmi radi doprajú.

Horúci kúpeľ predlžuje život

japonskerady5
oldphotosjapan.com

Po horúcom kúpeli sa vždy cítime pokojne, naše svaly sa uvoľnia a krvný obeh sa prirodzene zlepší. Ak si doprajete horúci kúpeľ aspoň dvakrát do mesiaca, pomôžete tomu, aby bola vaša pokožka čistejšia a taktiež môžete zlepšiť svoje trávenie. Japonci si vodu napúšťajú naozaj doplna, až po úroveň srdca. Ak je hladina vody vyššia, krvý tlak sa zvýši. Teplota vody by mala byť 38 až 40 stupňov Celzia, pretože to je teplota, ktorá je ideálna pre zlepšenie krvného obehu.

Asi to bude tak, že sme zvyknutí myslieť si, že úbytok hmotnosti znamená väčšinou boj s kalóriami, a preto sa niekomu môžu zdať tieto rady tak trochu podivné. Dôkazy sú však jasné, stačí sa pozrieť na Japoncov. Celý národ vyzerá skvele, a to dokonca aj v starobe. Práve Japonci sú známi pre svoju dlhovekosť. Možno nie je potrebné nachádzať stále nové a nové spôsoby chudnutia a zdravého štýlu. Možno sa stačí inšpirovať národom, ktorý takto funguje už niekoľko tisíc rokov, čo poviete?

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me

Najnovšie články