Odborníci radia, ako zmierniť koronavírus pri domácej liečbe: Prehľad konkrétnych liekov aj dávkovania

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia koronavírusom, sa liečia doma, prostredníctvom dostupných liekov. Ak ste sa však už nakazili, je dôležité vedieť, ako sa liečiť.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na svojom Facebooku dlhý príspevok, ktorý zhrnul všetky potrebné informácie, ktoré by ľuďom v domácej liečbe mohli pomôcť.

Väčšina pacientov s ochorením COVID-19 sa lieči v domácom prostredí a choroba u nich môže prebiehať s nepríjemnými príznakmi. Priamo na liečbu COVID-19 nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné žiadne lieky. Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia však v domácej liečbe môžete siahnuť po viacerých voľnopredajných liekoch, ktoré zmierňujú a potláčajú príznaky.

Foto: unsplash

Rady od šéfa lekárnikov

Prečítajte si rady od šéfa lekárnikov zo Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa:

Základom liečby je užívanie vitamínu C, vitamínu D a zinku, ktoré pomáhajú štandardnej funkcii imunitného systému. Potrebný je pokoj, ľahká, vyvážená a výživná strava, zvýšený príjem tekutín a dostatočné vetranie miestnosti pacienta. Pri tráviacich problémoch (hnačky, zvracanie) je vhodné s lekárom konzultovať doplnenie (prípadne dočasnú náhradu stravy) nutrične kompletnou tekutou výživou.

Horúčka a bolesť

Bez lekárskeho predpisu sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej (tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov). Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxenu a diklofenaku. Pri vysokych horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty pomocou vlažnej sprchy.

Foto: unsplash

Kým paracetamol nemá protizápalový účinok, ostatné menované liečivá áno a na základe niektorých štúdií sa ukazuje užitočnosť ich podania vo včasných fázach infekcie, pri ktorej dokážu znížiť rozvoj zápalového procesu, zabrániť komplikáciám a zlepšiť prognózu pacientov. Paracetamol sa s ostatnými liečivami môže kombinovať, avšak kombinácie ostatných protizápalových liekov neposkytujú zásadný prospech v porovnaním s výskytom nežiadúcich účinkov.

U všetkých týchto liečiv je dôležité správne dávkovanie, pričom v praxi sa paradoxne stretávame hlavne s poddávkovaním, výnimočne so zbytočnými kombináciami viacerých liečiv

Dávkovanie u dospelých

  • Paracetamol: 10 – 15 mg/ kg telesnej hmotnosti, maximálne 4 x 1000 mg v priebehu 24 hodín
  • Ibuprofen: 400 mg v minimálne štvorhodinových intervaloch, denná dávka by nemala prekročiť 1200 mg.
  • Kyselina acetylsalicylová: 500-1000 mg v 4 – 8 hodinových intervaloch, maximálne 4 gramy denne
  • Naproxen: 275 mg sa podáva 2 – 3x denne
  • Diklofenak: 25 – 50 mg sa podáva 3 – 4 x denne, pričom denná dávka by nemala prekročiť 150 mg.
Foto: unsplash

Kašeľ

Ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia je vhodné užívať lieky s obsahom ambroxolu, alebo bromhhexinu, ktoré okrem toho, že podporujú vylučovanie a zriedenie hlienu v laboratórnych podmienkach preukázali schopnosť znížiť prienik vírusu do buniek, avšak v tomto smere prebiehajú ďalšie štúdie. Dospelí užívajú 24 – 48 mg bromhexinu rozdelených do troch dávok resp. 60 – 75 mg ambroxolu denne.

Komfort pacientov zlepšujú aj lieky s obsahom acetylcysteínu a erdosteínu nielen vďaka účinku na štruktúru hlienu v dýchacích cestách ale tiež svojim protizápalovým a imunomodulačným účinkom.

Foto: unsplash

Pri rozvinutom suchom kašli, čo je častý príznak ochorenia je vhodné podávať antitusiká, ktoré sú dostupné v rôznych liekových formách. Avšak, niektoré výskumy poukazujú na to, že často užívané antitusikum dextrometrofan môže spôosobať zhoršenie infekcie, preto je vhodnejšie konzultovať s farmaceutom iné vhodné a dostupné liečivá.

Bolesť hrdla

V lekárenskej praxi je dostupné veľké množstvo lokálne účinkujúcich liekov v rôznych formách – kloktadlá, spreje, a žuvacie tablety. Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky a lokálne anestetiká.

Užívanie lokálnych dezinficiencií – iódovaný povidón, chlorhexidin, benzydamín a iných – jednak zníži bolestivé pocity pacienta, ale zároveň redukuje nákazlivosť vydychovanými kvapôčkami.

Foto: unsplash

Pri zhoršenom stave neváhajte

Verejná lekáreň je aj v čase pandémie najdostupnejšie zdravotnícke zariadenie, v ktorom sa v každom okamihu nachádza kvalifikovaný odborník vo všetkých oblastiach tzv. samoliečenia. Všetky uvedené odporúčania je preto vhodné konzultovať so zohľadnením individuálnych aspektov konkrétneho pacienta. Na tiesňovú linku 155 volajte v prípade kolapsového stavu, problémov s dýchaním, napríklad, keď sa neviete poriadne nadýchnuť, prípadne neviete dokončiť vetu, pretože sa zadýchavate.

0
Komentovať