Odborníci radia, ako zmierniť koronavírus pri domácej liečbe: Prehľad konkrétnych liekov aj dávkovania

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia koronavírusom, sa liečia doma, prostredníctvom dostupných liekov. Ak ste sa však už nakazili, je dôležité vedieť, ako sa liečiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na svojom Facebooku dlhý príspevok, ktorý zhrnul všetky potrebné informácie, ktoré by ľuďom v domácej liečbe mohli pomôcť.

Väčšina pacientov s ochorením COVID-19 sa lieči v domácom prostredí a choroba u nich môže prebiehať s nepríjemnými príznakmi. Priamo na liečbu COVID-19 nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné žiadne lieky. Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia však v domácej liečbe môžete siahnuť po viacerých voľnopredajných liekoch, ktoré zmierňujú a potláčajú príznaky.

Foto: unsplash

Rady od šéfa lekárnikov

Prečítajte si rady od šéfa lekárnikov zo Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa:

Základom liečby je užívanie vitamínu C, vitamínu D a zinku, ktoré pomáhajú štandardnej funkcii imunitného systému. Potrebný je pokoj, ľahká, vyvážená a výživná strava, zvýšený príjem tekutín a dostatočné vetranie miestnosti pacienta. Pri tráviacich problémoch (hnačky, zvracanie) je vhodné s lekárom konzultovať doplnenie (prípadne dočasnú náhradu stravy) nutrične kompletnou tekutou výživou.

Horúčka a bolesť

Bez lekárskeho predpisu sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej (tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov). Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxenu a diklofenaku. Pri vysokych horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty pomocou vlažnej sprchy.

Foto: unsplash

Kým paracetamol nemá protizápalový účinok, ostatné menované liečivá áno a na základe niektorých štúdií sa ukazuje užitočnosť ich podania vo včasných fázach infekcie, pri ktorej dokážu znížiť rozvoj zápalového procesu, zabrániť komplikáciám a zlepšiť prognózu pacientov. Paracetamol sa s ostatnými liečivami môže kombinovať, avšak kombinácie ostatných protizápalových liekov neposkytujú zásadný prospech v porovnaním s výskytom nežiadúcich účinkov.

U všetkých týchto liečiv je dôležité správne dávkovanie, pričom v praxi sa paradoxne stretávame hlavne s poddávkovaním, výnimočne so zbytočnými kombináciami viacerých liečiv

Dávkovanie u dospelých

  • Paracetamol: 10 – 15 mg/ kg telesnej hmotnosti, maximálne 4 x 1000 mg v priebehu 24 hodín
  • Ibuprofen: 400 mg v minimálne štvorhodinových intervaloch, denná dávka by nemala prekročiť 1200 mg.
  • Kyselina acetylsalicylová: 500-1000 mg v 4 – 8 hodinových intervaloch, maximálne 4 gramy denne
  • Naproxen: 275 mg sa podáva 2 – 3x denne
  • Diklofenak: 25 – 50 mg sa podáva 3 – 4 x denne, pričom denná dávka by nemala prekročiť 150 mg.
Foto: unsplash

Kašeľ

Ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia je vhodné užívať lieky s obsahom ambroxolu, alebo bromhhexinu, ktoré okrem toho, že podporujú vylučovanie a zriedenie hlienu v laboratórnych podmienkach preukázali schopnosť znížiť prienik vírusu do buniek, avšak v tomto smere prebiehajú ďalšie štúdie. Dospelí užívajú 24 – 48 mg bromhexinu rozdelených do troch dávok resp. 60 – 75 mg ambroxolu denne.

Komfort pacientov zlepšujú aj lieky s obsahom acetylcysteínu a erdosteínu nielen vďaka účinku na štruktúru hlienu v dýchacích cestách ale tiež svojim protizápalovým a imunomodulačným účinkom.

Foto: unsplash

Pri rozvinutom suchom kašli, čo je častý príznak ochorenia je vhodné podávať antitusiká, ktoré sú dostupné v rôznych liekových formách. Avšak, niektoré výskumy poukazujú na to, že často užívané antitusikum dextrometrofan môže spôosobať zhoršenie infekcie, preto je vhodnejšie konzultovať s farmaceutom iné vhodné a dostupné liečivá.

Bolesť hrdla

V lekárenskej praxi je dostupné veľké množstvo lokálne účinkujúcich liekov v rôznych formách – kloktadlá, spreje, a žuvacie tablety. Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky a lokálne anestetiká.

Užívanie lokálnych dezinficiencií – iódovaný povidón, chlorhexidin, benzydamín a iných – jednak zníži bolestivé pocity pacienta, ale zároveň redukuje nákazlivosť vydychovanými kvapôčkami.

Foto: unsplash

Pri zhoršenom stave neváhajte

Verejná lekáreň je aj v čase pandémie najdostupnejšie zdravotnícke zariadenie, v ktorom sa v každom okamihu nachádza kvalifikovaný odborník vo všetkých oblastiach tzv. samoliečenia. Všetky uvedené odporúčania je preto vhodné konzultovať so zohľadnením individuálnych aspektov konkrétneho pacienta. Na tiesňovú linku 155 volajte v prípade kolapsového stavu, problémov s dýchaním, napríklad, keď sa neviete poriadne nadýchnuť, prípadne neviete dokončiť vetu, pretože sa zadýchavate.