Koronavírus sa rýchlo šíri, odborníci zverejnili dôležité odporúčania: Týmto by sa mali riadiť všetci Slováci

SITA

Foto: unsplash

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vzhľadom na stúpajúci počet prípadov COVID-19 pripomína viaceré odporúčania, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy.

Podľa slov hlavného hygienika SR Jána Mikasa cestou, ako sa chrániť pred infekciou, je očkovanie, resp. využiť posilňujúcu dávku vakcíny. Taktiež je dôležité uprednostňovať exteriér, v interiéri je potrebné často vetrať.

Vyhnite sa hromadným podujatiam

„V situáciách, kedy ste obklopení ľuďmi a nedokážete si od nich udržať bezpečný odstup, resp. ste v interiéri, odporúčame mať cez nos a ústa riadne nasadený respirátor alebo aspoň jednorazové chirurgické rúško,“ hovorí Mikas. Taktiež pripomína, že je dôležité si často a dôsledne umývať ruky. Slováci by zároveň mali zvážiť účasť na stretnutiach a podujatiach. „V období, kedy narastá počet prípadov ochorenia COVID-19 v regióne alebo priamo vo vašich sociálnych kruhoch, zvažujte, či sa osobne zúčastníte stretnutí či podujatí,“ uviedol Mikas.

Zistite si informácie

Opatrnosť by nemali ľudia strácať ani na dovolenke. „Oboznámte sa s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii či v tranzitných krajinách a prispôsobte tomu svoje správanie počas pobytu, pripravte si potrebné potvrdenia a vyplňte formuláre, ak sú vyžadované. Vopred si premyslite, ako budete postupovať v prípade výskytu príznakov COVID-19 počas pobytu v zahraničí,“ skonštatoval Mikas.

0
Komentovať