Koronavírus sa rýchlo šíri, odborníci zverejnili dôležité odporúčania: Týmto by sa mali riadiť všetci Slováci

SITA

Foto: unsplash

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vzhľadom na stúpajúci počet prípadov COVID-19 pripomína viaceré odporúčania, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa slov hlavného hygienika SR Jána Mikasa cestou, ako sa chrániť pred infekciou, je očkovanie, resp. využiť posilňujúcu dávku vakcíny. Taktiež je dôležité uprednostňovať exteriér, v interiéri je potrebné často vetrať.

Vyhnite sa hromadným podujatiam

„V situáciách, kedy ste obklopení ľuďmi a nedokážete si od nich udržať bezpečný odstup, resp. ste v interiéri, odporúčame mať cez nos a ústa riadne nasadený respirátor alebo aspoň jednorazové chirurgické rúško,“ hovorí Mikas. Taktiež pripomína, že je dôležité si často a dôsledne umývať ruky. Slováci by zároveň mali zvážiť účasť na stretnutiach a podujatiach. „V období, kedy narastá počet prípadov ochorenia COVID-19 v regióne alebo priamo vo vašich sociálnych kruhoch, zvažujte, či sa osobne zúčastníte stretnutí či podujatí,“ uviedol Mikas.

Zistite si informácie

Opatrnosť by nemali ľudia strácať ani na dovolenke. „Oboznámte sa s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii či v tranzitných krajinách a prispôsobte tomu svoje správanie počas pobytu, pripravte si potrebné potvrdenia a vyplňte formuláre, ak sú vyžadované. Vopred si premyslite, ako budete postupovať v prípade výskytu príznakov COVID-19 počas pobytu v zahraničí,“ skonštatoval Mikas.

Najnovšie články