Lekári dávajú za túto diétu ruku do ohňa: Už za 14 dní sa budete cítiť ako vymenení a pritom nemusíte hladovať, a ani toho veľa zmeniť

Monizz

Poznajú ju po celom svete a lekári aj odborníci ju označujú za najzdravšiu a zároveň najúčinnejšiu diétu, aká tu kedy bola. Nejde pritom o žiadnu novinku. DASH je diéta založená na prístupe zastavenie hypertenzie a vyvinutá bola už dávno špeciálne pre pacientov s vysokým krvným tlakom. Dnes je dostupná pre všetkých a prevláda v nej zdravý rozum. Možno aj preto účinkuje nielen na „tlakárov“, ale aj na obyčajných ľudí.

pixabay.com

Zníženie hladín cholesterolu, prevencia mŕtvice, srdcových zlyhaní a normalizácia hmotnosti. Táto diéta nie je celkom diétou. Je skôr zdravšou úpravou jedálnička každého z nás, vďaka čomu môžeme nielen zhodiť prebytočné kilá, ale chrániť sa aj pred ochoreniami doby.

Nič vám nebude chýbať

DASH diéta je založená na obsiahnutí všetkých potrebných zložiek pre život– vápnik, bielkoviny, vláknina – zodpovedných za správne fungovanie mozgu a vnútorných orgánov. Vyváženosť stravy je teda základom celého procesu chudnutia. Ak si tento systém osvojíte, ani to nepostrehnete a stane sa z vás zdravo žijúci človek, ktorý sa už nikdy nebude musieť báť o svoje zdravie ani kilogramy.

pixabay.com

Jednoduchosť spočíva aj v tom, že k diéte nepotrebujete žiadne špeciálne papiere, ktorými by ste sa mali riadiť. Stačí, ak sa budete stravovať v zmysle základných komponentov – ovocie, zelenina, obilniny, bielkoviny a mliečne výrobky. Obmedziť by ste mali soľ, čo je pre mnohých problém. Môžete si dovoliť rôzne potraviny a často. Základom je niekoľko pravidiel.

Nejde o množstvo, ale o kvalitu

Vypite 2 litre vody denne

Jedzte 5x denne, pričom jedna porcia by nemala mať viac ako 220 gramov

Denne prijmite približne 2000-2500 kcal

Sladkosti si doprajte nanajvýš 5x do týždňa

Jedzte za hrsť semien, obilnín, orechov, … aspoň raz denne

pixabay.com

Nepite sýtené nápoje ani alkohol

Počas dňa si doprajte maximálne 8 drobností mimo hlavných jedál (jablko, hrsť orieškov, …)

Nefajčite

Znížte obsah soli, denne nezjedzte viac, ako 2-3 ČL soli v jedle

Vymeňte biele pečivo za celozrnné

Nejedzte údené a konzervované ryby a mäso, obmedzte tučné jedlá a cukor

Chudnúť alebo byť  zdravší?

DASH diéta kladie svojim užívateľom základnú otázku – čo je vaším cieľom? Byť zdravší alebo chudší? Ak ste odpovedali „oboje“, rozhodne sa do nej pustite. Ak ste odpovedali „stačí zdravší“, takisto sa do nej pustite. Ak ste odpovedali „len schudnúť“, popremýšľajte, či je to to jediné, čo vaše telo potrebuje. Keď si objektívne odpoviete zistíte, že potrebujete byť zaručene aj zdravší. A vtedy si tento zoznam zaveste na chladničku, a aj pomyselne do svojej hlavy. Vo vašom jedálnom lístku by denne nemali chýbať tieto veci:

pixabay.com

Obilniny – stačí v podobe celozrnného chleba, celozrnných cestovín či vločiek

Ovocie – aspoň 5 kúskov, môže byť aj sušené, ale nie sladené

Zelenina – aspoň 5 kúskov denne (stačí si po obede pochrúmať napríklad malú mrkvičku)

Mliečne výrobky – 2 porcie denne v podobe kúska syra, šálky mlieka či jogurtu s vločkami na raňajky

Semienka, fazuľa, orechy – aspoň 5 porcií do týždňa

Živočíšne a rastlinné tuky – snažte sa denne zjesť aspoň 1 PL olivového oleja, robte si praženicu na bravčovej masti alebo konzumujte kvalitné maslo

pixabay.com

Sladké jedlá – nie častejšie, ako 5x do týždňa, a aj to len v podobe medu alebo džemov, čokolády sú zakázané (torty a zákusky ku káve sa dajú robiť aj ovocné)

Pite denne 2 litre tekutín v podobe nebublinkových vôd, zeleného čaju alebo odšťaveného ovocia

Denne prijmite aspoň 200 gramov bielkovín v podobe mäsa, rýb alebo vajec

Nie je to ťažké

Svoj jedálny lístok si rýchlo obľúbite, pretože je veľmi nadčasový, v podstate prakticky neobmedzujúci a takisto ničím špeciálny. Pointa je len v kvalitných a zdravých potravinách, v prijímaní len takých produktov, aké sú pre telo prospešné a zdravé. Pomôckou vám môže byť aj množstvo receptov na internete, ktoré vám na začiatok ukážu ten správny smer, akým sa uberať, keď si budete týždenné menu zostavovať sami. Výsledky očakávajte do mesiaca až dvoch. Vyskúšate? Dajte nám vedieť  v komentároch.

pixabay.com

Pozri aj: Nedarí sa vám dlhodobo schudnúť a vždy nastane jojo efekt? Toto je 5 neviditeľných dôvodov, prečo to tak je

zdroj: brightside.me (M)

4
Komentovať