Tento zázračný nápoj naštartuje váš metabolizmus a pomôže vám v boji s krvným tlakom

Lucia Mužlová

Beetroot Juice

Cvikla, alebo aj červená repa, sa v minulosti pestovala najmä popri pobreží severnej Afriky, Ázie a Európy. Tento úžasný druh zeleniny obsahuje celý rad jedinečných živín, ktoré sú prospešné pre naše zdravie a navyše táto zelenina chutí skvelo. Prospieva najmä nášmu žalúdku, črevám a pečeni a poskytne vášmu telu potrebný detox. Najmä teraz po zime je červená repa skvelým pomocníkom.

Článok pokračuje pod videom ↓
cvikla3
seedsofeaden.com

Cviklu odporúčajú odborníci konzumovať takmer pri každej diéte. Tak, ako je to asi zo všetkým, ani s cviklou to netreba preháňať, pretože obsahuje vysoké množstvo sacharidov, a aj veľa železa. Hoci má cvikla najvyšší obsah cukru zo všetkých zelenín, väčšina ľudí ju môže konzumovať aj niekoľkokrát týždenne. Sladká, ale aj trochu zemitá chuť a veľké množstvo živín môžu obohatiť nie len vašu kuchyňu, ale aj vaše zdravie.

Znižuje krvný tlak

cvikla4
goredforwomen.org

Ak máte často zvýšený tlak, skúste denne vypiť aspoň pohár 100% cviklovej šťavy. Tlak sa vám postupne zníži už do niekoľkých hodín. V cvikli sa prirodzene vyskytujú dusičnany, ktoré sa v tele menia na oxid dusnatý, ktorý uvoľňuje krvné cievy, zlepšuje prietok krvi, a teda znižuje krvný tlak.

Zápal a stres

cvikla5
lifestyleplus.net

Repa je jedinečným zdrojom betaínu, čo je živina, ktorá pomáha chrániť bunky pred stresom. Taktiež pomáha v boji proti zápalom, chráni vnútorné orgány, zvyšuje výkonnosť a pomáha predchádzať rôznym chronickým chorobám.

Prevencia proti rakovine

cvikla
huffingtonpost.co.uk

Phytonutrienty sú prirodzene sa vyskytujúce chemické látky, ktoré zabraňujú vzniku chorôb, vrátane rakoviny. Dodávajú tejto zelenine krásnu sýtu červenú, až bordovú farbu. Výskum ukázal, že extrakt z červenej repy, ktorý bol podávaný spolu s vodou, znížil riziko nádorových ochorení. Momentálne prebieha štúdia, v ktorej sa skúmajú účinky červenej repy pri rakovine prsníka, pankreasu a prostaty.

cvikla2
healthyfoodhouse.com

Repa má vysoký obsah vitamínu C, vlákniny a minerálov ako draslík, mangán, obsahuje taktiež vitamín B a kyselinu listovú, ktorá pomáha znižovať riziko vrodených chorôb. Červená repa pomáha pri problémoch s nervovou sústavou, je vhodná pre vašu pečeň, kosti, ale aj obličky. Má skvelé detoxikačné vlastnosti, čistí nie len žalúdok a črevá, ale aj krv a pečeň. Je vhodná pri snahe schudnúť.

Recept na skvelý detoxikačný cviklový nápoj

cvikla7
theleafonline.com

1 menšia cvikla

2 mrkvy

2 jablká

1 kelový list

trochu šťavy z citrónu

Ovocie a zeleninu ošúpte a vložte do mixéru. Mixujte až kým vám nevznikne jemná hustejšia zmes. Ak je nápoj príliš hustý, môžete pridať trochu vody. Vyskúšajte takýto detox aspoň na pár dní a uvidíte výsledky. Cvikla je totiž vynikajúcou zeleninou práve na jarnú očistu.

cvikla1
huffingtonpost.co.uk

zdroj: mercola.com

Najnovšie články