Štúdia hovorí jasne: Vedci prišli na to, kedy je pre muža najlepší vek stať sa otcom

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Muži si často myslia, že pri splodení dieťaťa na veku nezáleží a že biologické hodiny sú dôležité len pre ženy. Počet a kvalita spermií však s vekom klesá podobne ako počet vajíčok pri žene. Z biologického hľadiska je najlepší vek na splodenie dieťaťa pre muža medzi 20 do 30 rokov.

Ako uvádza portál Times of India, ovplyvňuje to však aj množstvo iných faktorov. Stále je možné, aby muži splodili dieťa, keď majú 50 rokov a viac. Najstarší muž, ktorý splodil dieťa, mal podľa Guinessovej knihy rekordov až 92 rokov. Napriek tomu vedci zistili, že vek muža môže ovplyvniť šance páru na otehotnenie.

Foto: unsplash

Kvalita spermií s vekom klesá

Muži nad 40 rokov majú nižšiu pravdepodobnosť úspechu. Muži zvyčajne nikdy neprestanú produkovať spermie, ale to neznamená, že nefungujú na princípe „biologických hodín“ podobne ako ženy. Ako muž starne, jeho spermie prechádzajú genetickými mutáciami, čo zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia DNA a jeho spermií, čo môže ovplyvniť plodnosť.

Kedy je muž najplodnejší?

Podľa štúdií sa kvalita spermií a aj ich počet zhoršuje okolo 35. roku života. Zdravie spermií pritom závisí od mnohých faktorov. Vek, kedy je muž najplodnejší je medzi 22 a 25 rokmi a odporúča sa mať deti pred 35 rokom života. Po tomto veku sa to začína zhoršovať a po veku 45 a viac je vyššia šanca na potrat, bez ohľadu na vek ženy.

Foto: unsplash

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu zhoršiť kvalitu spermií. Patrí medzi ne zlá strava, fajčenie, pitie alkoholu, užívanie drog a obezita. Fajčenie je pritom spojené nielen s kvalitou spermií, ale aj s ich pohyblivosťou. Aby ste mohli produkovať optimálne spermie, je nevyhnutné jesť zdravé potraviny. Ak máte nadváhu, schudnutie pár kíl otehotnenie uľahčí. Pomôcť môže aj strava bohatá na antioxidanty. Dôležité je tiež obmedziť cigarety a alkohol.

0
Komentovať