Doktori odhalili, čo sa stane s vaším mozgom po päťdesiatke. Z tejto správy zostanete v šoku

Dana Kleinová

Foto: Image by rawpixel.com on Freepik

Lekári odhalili, čo presne sa stane s vaším mozgom po päťdesiatke. Tieto zmeny môžu očakávať ľudia s postupom veku a lekári zároveň poradili, čo s nimi môžu robiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje Huffpost, veľakrát si povieme, že už starneme, ak sa nám niečo náhle robí ťažšie, alebo nedokážeme niečo rýchlo opísať, alebo spomenúť si na niečo dôležité. Nie je to náhoda. Náš mozog sa vekom skutočne mení. Výskum naznačuje, že mozog sa zmenšuje približne o 5 % za desaťročie, počnúc 40. rokom života.

Foto: Pexels

Zmeny, ktoré môžete očakávať v päťdesiatke

Doktori sa rozhodli vysvetliť najmä zmeny, ktoré môžete očakávať po päťdesiatke. Vtedy sa vám už totiž mozog zmenšuje. „Kôra – vonkajšia vrstva mozgu – sa stáva tenšou, myelínový obal obklopujúci vlákna neurónov sa môže začať degradovať a receptory nefungujú tak rýchlo,“ vysvetlil Dr. Dylan Wint, neurológ a neuropsychiater z Cleveland Clinic.

Ako už bolo povedané, väčšina ľudí je vo svojich 50 rokoch stále dosť bystrá, ale môžu si začať všímať určité zmeny vo svojom poznaní. „V 50. rokoch sa kognitívne funkcie, ako je spomenutie si na mená a čísla na požiadanie, rýchlosť spracovania, rýchle prepínanie medzi úlohami a priestorové schopnosti, môžu znížiť,“ povedal Wint a dodal: „Toto má tendenciu pokračovať v nasledujúcich desaťročiach.“

Ešte viditeľnejšie je, že počas tohto obdobia môžete pozorovať jemný pokles toho, čo sa nazýva epizodická pamäť, alebo „mentálny denník, ktorý obsahuje „metaznačky“, ako napríklad, kto bol minulý týždeň prítomný na stretnutí, a v ktorý deň sa stretnutie konalo,“ vysvetlil Wint.

Nie je to však len negatívne a nemusíte sa obávať, že to bude už len horšie. Wint totiž dodal: „Na druhej strane, ostatné aspekty poznania, ako je morálny úsudok, múdrosť a emocionálna regulácia, sa počas tohto obdobia zvyčajne naďalej zlepšujú.“

Dr. Dale Bredesen, neurovedecký výskumník z Pacific Neuroscience Institute, dodal, že hormonálne zmeny môžu prispieť aj ku kognitívnym zmenám. „V 50. rokoch sa zvyčajne vyskytujú hormonálne zmeny v dôsledku menopauzy u žien a andropauzy u mužov. Kognitívny pokles môže nastať v dôsledku náhleho poklesu hormónov, ako je pokles estradiolu spojený s menopauzou,“ vysvetlil.

K výraznejším zmenám dochádza neskôr

Najnovšie články