Ako sa vyhnúť kliešťom

Monizz

Najlepšia sezóna kliešťom práve začala. Jarné dni lákajú ľudí do lesa a do prírody viac než počas horúceho leta či sychravejšej jesene. Nebezpečné kliešte si tak môžu vyberať na koho skočia. Najhoršie na tom je, že s jedným kliešťom môže prísť aj nejedna nepríjemnosť.

Článok pokračuje pod videom ↓
1
takprosto.cc

Ak máte radi aktivity v prírode a aj vás prvé slnečné dni ťahajú von ako žiadne iné, venujte pozornosť dobrej ochrane proti nenápadným parazitom. No ako sa kliešťom vyhnúť, ak na nich nezaberajú ani repelenty?

Účinný prostriedok proti roztočom

Všetko, čo musíte mať, je obyčajný valec na čistenie odevov od chlpov a akýkoľvek esenciálny olej. Na lepiaci papier pridajte po celom obvode esenciálny olej a poprechádzajte si ním po celom tele, podľa možností aj po oblečení. Olej vám nezanechá na látke mastné škvrny, tobôž nie, ak si ho predtým natriete na kožu. Ostane po ňom len vôňa.

Než pôjdete na prechádzku, do lesa, do parku či na piknik, ponatierajte seba aj svoje oblečenie aromatickou esenciou a môžete si bez starostí užiť krásny deň s blízkymi. Pozor si treba dať len na to, aký olej si nanesiete. Nie všetky totiž kliešte odpudzujú.

Vhodné esenciálne oleje

Eukalyptový olej – možno ho použiť samostatne alebo v kombinácii s citrónovou trávou. Eukalyptový olej je mimoriadne silný a odpudzuje akýkoľvek hmyz.


Citrónový olej – tento olej je považovaný za obzvlášť účinný v boji proti kliešťom, blchám a dokonca aj všiam.


Mätový olej – éterický olej z tejto rastliny je pre hmyz doslova toxický. Zároveň sa používa ako prírodný repelent.


Levanduľový olej – na tomto oleji je najúžasnejšie to, že jeho vôňu miluje väčšina populácie. Naopak, hmyz ho priam neznáša. Navyše to platí aj pre komáre!


Čajovníkový olej – má jasnú a ostrú vôňu a je v Číne je najpredávanejším prírodným produktom proti kliešťom a blchám.


Telový sprej

Niektorí ľudia nepoužívajú esenciálny olej v nekoncentrovanej podobe, ale ho riedia s vodou a potom sa pomocou fľaštičky s rozprašovačom celí postriekajú. Aj to je účinná ochrana pred kliešťami a hmyzom. Pozor by si však mali dať alergici, ľudia s atopickým ekzémom a inými kožnými ochoreniami. V tomto prípade by mohol priamy kontakt oleja s kožou spôsobiť nepríjemné podráždenia.

(Monika), takprosto.cc

Najnovšie články