Máte na ramene takúto jazvu? Vznikla po jednom z očkovaní a nemá ju každý

Kristína Hagarová

Foto: Isaac Wong (惡德神父), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kvôli opičím kiahňam narastajú v ľuďoch obavy a mnohí sa preto pýtajú, ako by sa mohli ochrániť. Výhodu majú tí ľudia, ktorí sa narodili pred rokom 1980. Dôvod je jednoduchý.

Ako uvádza portál TVNoviny, ľudia, ktorí sa narodili pred rokom 1980 majú výhodu, pretože dovtedy sa deti povinne očkovali aj proti pravým kiahňam. Podľa informácií je táto vakcína účinná aj proti novej nákazlivej chorobe. Po tomto roku sa už povinné očkovanie skončilo, pretože sa ochorenie podarilo vyhubiť.

Ste zaočkovaný?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva vakcínu nedostali už ľudia narodený od roku 1976. Mnohým však ostala na ramene po očkovaní špecifická jazva, pričom podobnú reakciu vyvolala aj vakcína proti tuberkulóze. Podľa portálu skúsený lekár dokáže rozoznať, ktorá jazva je po ktorom očkovaní. Proti pravým kiahňam sa očkovalo tak, že kožu zoškrabávali, čím sa vytvorila lokálna reakcia a následne imunitná.

Jazvu nemá každý

Jazva po tuberkulóze je po očkovaní klasickou ihlou, pričom je ale veľmi dôležitá, pretože od nej závisí to, či dieťa potrebuje preočkovanie a nie každému sa jazva vytvorila. Toto očkovanie bolo zastavené v roku 2012 a na Slovensku je veľmi zriedkavé. Aj keď jazvu nemáte, ešte to neznamená, že nie ste zaočkovaní. Proti pravým kiahňam by mali byť do roku 1980 zaočkované všetky deti, pretože za komunizmu nebolo možné, aby sa niekto nedal zaočkovať. Ak vakcínu niekto nedostal, musel to byť veľmi vážny dôvod.

Ľudia, ktorí sú zaočkovaní proti pravým kiahňam, by mali byť na 95 % chránení aj pred opičími kiahňami. Vírus sa šíri hlavne medzi mladými do 30 rokov. Odborníci však neočakávajú ďalšiu epidémiu, pretože tento vírus sa šíri oveľa ťažšie ako koronavírus.

1
Komentovať