Pomáha káva naozaj pri chudnutí? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

Lucia Mužlová

Foto: pexels

Chudnutie je neustále preberanou témou pre mnohé z nás. Len máloktorá má šťastie na dokonalé krivky, na ktoré nemusí tvrdo cvičiť. A určite nejedna z nás sa už zamýšľala aj nad tým, aké miesto má v strate kilogramov káva.

Štúdia pochádzajúca z  Lekárskej univerzity v Nottingham zistila, že len jedna šálka kávy dokáže vo vašom tele stimulovať tmavý tuk k spaľovaniu kalórií. Experti hovoria, že ľudia s nižším Indexom tela (BMI) sú náchylnejší mať vyššie množstvo práve tmavého tuku v tele, ten je odlišnejší od tzv. bieleho typu tuku.

Napomáha káva k rýchlejšiemu spaľovaniu kalórií?

Foto: pixabay

Professor pôsobiaci na Lekárskej fakulte, ktorý zároveň viedol výskum Michael Symonds si myslí, že tmavý tuk pracuje úplne odlišne ako biely tuk. Pri pálení kalórií, cukru a pod. vytvára veľké množstvo tepla v tele a teda je veľakrát zodpovedný zato, že nachladneme.

Výskum fakulty sa zaoberal pôsobením kávy práve na tmavý typ tukov v tele a to či tento nápoj napomáha k ich rýchlejšiemu spaľovaniu. Na bunkovej úrovni výskum dokázal potvrdiť spojitosť medzi užívaním kávy a stratov kilogramov práve za pomoci tepla, ktoré sa pritom uvoľňovalo.

Foto: pixabay

Profesor Symonds tvrdí, že sa zamerali hlavne na oblasť krku, pretože vie, že je tam lokalizované veľké množstvo tmavého tuku a výsledky boli pozitívne. Tuk bol čoraz horúcejší. Nabáda nás to však k otázke, či za to môže kofeín alebo iné látky obsiahnuté v káve. To je nový impulz na testovanie vedcov z univerzity.

Jedného dňa bude komponent nachádzajúci sa v káve (hoci by to bol aj práve kofeín) súčasťou veľkého biznisu na trhu s chudnutím. Lekári však vidia dôležitejší cieľ pomôcť v prevencií cukrovky, srdcovo-cievnym ochoreniam, či Parkinsonovej chorobe.

Na chudnutie nemá žiadny vplyv káva s pridanými látkami

Foto: pexels

Podľa vedcov z Holandska totiž tento nápoj úplne bez ďalších prídavkov, ako sú cukor a mlieko, môže zrýchliť metabolizmus a zvýšiť denný energetický výdaj. Navyše kofeín pomáha zlepšiť výkonnosť a výdrž.

Podľa autorov z Wageningenskej univerzity čierna káva výrazne urýchľuje metabolizmus a podporuje premenu energie viazanej v tukoch. Tým pádom pomáha spaľovať viac energie viazanej v tukoch a pri vhodnom jedálničku a pohybovom režime urýchľuje chudnutie.

U tých, ktorí sa prejedajú, nepohybujú a ich energetický príjem je vyšší ako výdaj, káva priberanie nezastaví, iba zmierni. Na chudnutie nemá žiadny vplyv káva s mliekom, cukrom a ďalšími prídavkami v akejkoľvek kombinácii.

„Po konzumácii kofeínu sa okamžite zrýchli metabolizmus a je intenzívnejší ešte tri hodiny potom,“ tvrdia autori z Wageningene. Ich kolegovia z Londýnskej univerzity pritom spočítali, že tri šálky čiernej kávy denne zvýšia energetický výdaj prostredníctvom tepla o 150 kilokalórií, čo zodpovedá zhruba päťdesiatim gramom cestovín.

Počuli ste už o kávovej diéte?

Foto: pxhere

Popri iných diétach existuje aj kávová diéta, ktorá sa zakladá na pití aspoň piatich šálok kávy denne (priebežne počas dňa, nie nárazovo). Káva však musí byť bez cukru a bez prídavku mlieka či smotany.

I keď vám možno takáto diéta pomôže zhodiť niekoľko kilogramov, zväčša má aj niekoľko vedľajších účinkov. Ide najmä o zrýchlenie srdcového pulzu, riziko dehydratácie, nespavosť, úzkosť a nepekné zafarbenie zubov. Veľmi dôležité je pitie dostatočného množstva tekutín, pretože káva vás odvodní.

Táto diéta, teda pitie piatich šálok kávy denne, nie je vhodná pre hocikoho, preto ak trpíte nejakým ochorením, mali by ste sa poradiť s lekárom. Treba spomenúť aj to, že kávová diéta by sa v žiadnom prípade nemala držať dlhodobo, ale len krátky čas (týždeň či dva), tvrdia zainteresovaní.

metro.uk
0
Komentovať