Sprievodca detským kašľom: Toto je dôvod, prečo pediatri odporúčajú, aby ste všetky sirupy proti kašľu hodili do koša

Monizz

Keď dieťa ochorie, nie je nič horšie. Kašeľ, sople a utrápená tvár hovoria za všetky vaše negatívne pocity. Pediatri tvrdia, že niektorí rodičia používajú liekov na kašeľ až príliš veľa. Niekedy môže byť celá takáto veda úplne kontraproduktívna.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Detský kašeľ treba liečiť

V prvom rade si treba uvedomiť dôležitú vec, a síce, že dieťa od 3-9 rokov denne zakašle až 30-krát! A to nie je choroba, je to len prirodzené uvoľňovanie hlienov, ktoré vznikajú denne v tele každého človeka. Nadbytok hlienu však spôsobuje aj nadbytok kašľa, záchvaty, zápaly, podráždenie a pod. To, že vaše dieťa zakašle, teda ešte neznamená, že je naozaj choré. Nemusíte mu hneď preventívne dávať sirupčeky.

pixabay.com

Lekárska prax ukazuje, že až 80% vírusov u detí sprevádza aj kašeľ. Rinitída, rinosinusitída, faryngitída, laryngitída, tracheitída, bronchitída. Niektoré deti bývajú bežne choré aj desaťkrát do roka. K chorému kašľu sa väčšinou vždy pridruží aj sopeľ, upchatý nos, bolesť hlavy, horúčka, zimnica, zachrípnutie či zdurené uzliny.

Len málokedy je jediným príznakom choroby iba kašeľ. Do desiateho dňa od nástupu choroby sa kašeľ vyskytuje už len u 50% nakazených detí. U zvyšku môže pretrvávať ešte aj najbližšie dva až tri týždne.

pixabay.com

Pediatri tak upozorňujú na nebezpečenstvo užívania sirupov a liekov na kašeľ bez toho, aby boli deti pod lekárskym dohľadom. Podľa nich v súčasnosti narastá počet rodičov, ktorí svojim deťom dávajú sirupy pri prvom zakašľaní s obavou, že sa v škole alebo v škôlke nakazili a nebodaj by s nimi museli ostať doma. Pochopiteľne, ani dnes, ani nikdy inokedy nebolo jednoduché ostávať doma s chorým dieťaťom každý druhý týždeň, no pravda je taká, že samoliečba častokrát celú situáciu iba zhoršuje. Tak, ako u antibiotík, aj detské sirupy, hoc aj na bylinkovej báze spôsobujú, že dieťa voči liečivu ostane imúnne.

pixabay.com

Nehovoriac o tom, ako ťažko sa udrží pod kontrolou hranica, kedy je kašeľ chorobou a kedy len prirodzeným procesom, ktorý je nielen bezpečný, ale pre ľudské telo priam potrebný. Treba si uvedomiť, že dieťa je taký istý človek ako dospelý a približne rovnako tak pracuje aj jeho organizmus. Preto je vylučovanie sekrétov v podobe hlienu úplne prirodzené. A ako kašeľ riešite vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: 20+ fotografií, kde vojvodkyňa Kate ukázala rastúce bruško a vyzerala absolútne úchvatne. Inšpirovať by sa ňou mohli mnohé slovenské mamičky

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Najnovšie články